Market Place& Commissions- czyli kup/sprzedaj/wymień

Masz ciekawy pomysł, coś ci nie działa?

Market Place& Commissions- czyli kup/sprzedaj/wymień

Postprzez ila_214 » 9 cze 2013, o 19:35

Jak w temacie, zdziwiło mnie, że forum nie posiada jako takiego tematu "handlowego". Na pewno miło było by kupić coś/sprzedać w PL, tym bardziej u "znajomych" wiedząc, że dany przedmiot trafi w dobre ręce.

Dlatego proponuję utworzenie działu "Marketplace" (lub coś w tym stylu), w którym będzie można kupić/sprzedać/zamienić lalkę lub akcesoria do niej. Oczywiście by to miało ręce i nogi do takiego działu potrzeba tzw. "feedback'u" czyli tematów, będących opiniami o przeprowadzonych transakcjach. Feed miałby na celu uchronić od nieuczciwych userów i polecić osoby godne zaufania;). Z tym, że każdy musiałby mieć swój temat z opiniami np. "Feedback dla Marzeny", w którym owe opinie byłyby zamieszczane.

Dodatkowo proponuję, by ograniczyć dostęp do "MP". Nie każdy musi wiedzieć co się na forum wyprawia tym bardziej, jeśli nie ma się do niego "większego" zaufania itp. Np. można by zrobić, że dział "MP" (zakładając, że powstanie) będzie widoczny dla nowych osób dopiero po napisaniu np. 50 postów. Oczywiście proponuję używanie dla ułatwienia ang. nazw tego, co chcemy zrobić, wpisując ją na początek tematu:

WTB:want to bay (kupić)
WTS: want to sell (sprzedać)
WTT: want to trade (zamienić)
WTS/T: want to sell/trade (sprzedać/zamienić)

Taki system funkcjonuje np. na DOA czy BJDream i nie zawiódł jak do tej pory.

Zaś czym są "Commissions" zwane potocznie "komiszonami" lub "komiszami"? To nic innego jak świadczenie swoich usług na potrzeby innych. Np. jeśli ktoś potrafi szyć/rysować/wyrabiać biżuterię dla lalek, może wystawić swoje prace i sprzedawać je na forum :] , właśnie w dziale komiszy.

Co o tym sądzicie? Oczywiście jeśli pomysł się spodoba, powiem jak to wygląda w "praktyce" i pokarzę przykładowe tematy.
"Ila, tak po prostu."
Obrazek
ila_214

Re: Market Place& Commissions- czyli kup/sprzedaj/wymień

Postprzez Mono » 9 cze 2013, o 19:38

A co jest zlego w naszym dziale z ogloszeniami? Mysle, ze funkcjonuje bardzo dobrze, a tworzenie czegos bardziej skomplikowanego nie spowoduje raczej wzrostu sprzedazy :P
W świecie Barbie
W razie problemów, proszę o kontakt przez FB, dziękuję.

Obrazek Obrazek
Mono
Administrator

Postprzez privace » 9 cze 2013, o 19:47

Rany boskie, to jest POLSKIE forum dla polskich użytkowników, czemuż jakieś anglicyzmy tu wprowadzać :facepalm: Jakoś nikt dotąd na dział ogłoszeniowy "chcesz kupić- sprzedać" nie narzekał.
rzecznik medialny i kontakt z siłami wyższymi forum
http://for-barbie.blogspot.com/

Urlop do odwołania z przyczyn niezależnych- tylko BARDZO pilne sprawy techniczne!!!! Wszystkie inne proszę załatwiać z moderatorkami.
privace

Postprzez KiciaKocia » 9 cze 2013, o 20:05

Też jakoś nie widzę sensu, żeby robić ten cały "Marketplace". Jest dział z ogłoszeniami, działa całkiem nieźle a że nazywa się "Ogłoszenia" a nie "Marketplace" to przecież żądna różnica.
Death is not the only possible outcome.
KiciaKocia

Postprzez privace » 9 cze 2013, o 20:08

Co najwyżej poradniki itp. tematy mogę oddzielić w osobny "poddział", bo faktycznie ich się uzbierało.

Urlop do odwołania z przyczyn niezależnych- tylko BARDZO pilne sprawy techniczne!!!! Wszystkie inne proszę załatwiać z moderatorkami.
privace

Postprzez borze » 9 cze 2013, o 20:20

privace napisał(a):Co najwyżej poradniki itp. tematy mogę oddzielić w osobny "poddział", bo faktycznie ich się uzbierało.

To akurat byłby dobry pomysł, bo trzeba przez sporą ilość tego teraz przebrnąć żeby się do właściwych ogłoszeń dostać.
A "Marketplace" dla mnie też jest bez sensu.
borze

Postprzez ila_214 » 9 cze 2013, o 20:41

Wiecie chodziło mi raczej o ideę "kup/sprzedaj/etc" i właśnie to miałam na myśli :] To tylko pomysł .
"Ila, tak po prostu."
Obrazek
ila_214

Postprzez privace » 9 cze 2013, o 20:51

No to przecież jest ogloszenia-rozne-f34.html
Ogłoszenia różne
Sprzedajesz coś? A może chcesz kupić? Ogłoś to!

I w tym dziale kto chce to wrzuca co kto sprzedaje, chce kupić itp. Jasne, proste i po polsku. Działa to wystarczająco dobrze od prawie dwóch lat i nie widzę potrzeby wprowadzania jakiś pomysłów z innych miejsc nastawionych na handel.

A z tym oddzieleniem typowych ogłoszeń userów od innych tematów dotyczących zakupów na allegro itp. nosiłam się od jakiegoś czasu, przynajmniej w dobrym momencie mi się o tym przypomniało i w końcu to zrobiłam ;)

privace

Postprzez ila_214 » 9 cze 2013, o 22:28

No to dogadaliśmy się ;)
"Ila, tak po prostu."
Obrazek
ila_214

Postprzez Stary_Zgred » 10 cze 2013, o 10:48

Pomysł dobry, tylko u nas tych sprzedających i kupujących na razie niewielu :) Ale w przyszłości - ja bym była "za", szczególnie, jesli forum się rozrośnie. Przy kilku tysiącach użykowników taki system by się pięknie sprawdził.
Obrazek
Stary_Zgred

Postprzez privace » 10 cze 2013, o 15:00

Przy tysiącach to ja bym założyła lalkowe allegro xD

privace

Postprzez Only NM » 11 cze 2013, o 16:03

Myślę że Ila nie miał nic złego na myśli, a pomysły z anglojęzycznymi zapożyczeniami łatwo wyjaśnić - na BJDremie tak nazywają się te miejsca - nie ma się co złościć, jednak jestem jak najbardziej za tym aby takie usługi nazywać po polsku. Dział do sprzedawania już mamy, ale dobrym pomysłem byłoby wprowadzić do niego poddział Usługi (cóż można podać inną nazwę poddziału) to byłoby miejsce dla ludzi którzy np: zajmują się repaintem/makijażem dla lalek, szyciem dla lalek, wykonywaniem biżuterii , kapeluszami, wigami, chipami, oczami szklanymi, rerootem, wyrobem stojaków, naprawą itp. - myślę że to wzbogaciłoby forum, jednak jako że to miejsce dla młodych kolekcjonerów nie wiem czy są tu ludzie wykonujący takie komisze za pieniądze. Oczywiście do tego potrzebny byłby solidny regulmin - a miejsce gdzie opisuje się jak z kim poszła transakcja już istnieje. Na początku na pewno byłoby zamieszanie - już widzę te ogłoszeni "sprzedam lalkę"/ w nowym poddziale. Jestem za, bo być może to przyciągnie nowych użytkowników którzy tworzą dla lalek...Oczywiście jest też ciemn strona mocy.
Życie, to nie jest sport dla widzów!
- Dzwonnik z Notre Dame

Jeśli chcesz mnie odwiedzić kliknij TUTAJ
Only NM

Postprzez ila_214 » 10 sty 2014, o 23:31

Podbijam temat, gdyż wydaje mi się on najbardziej powiązany z tym, co chciałabym przekazać. Mianowicie jak na każdym szanującym się forum, tak i tu można zamieszczać ogłoszenia o kupnie/sprzedaży czy zamianie swoich skarbów związanych z lalkowym hobby. Tylko skoro można dodawać ogłoszenia, to gdzie umieszczać opinię o przeprowadzonych transakcjach???

Doszły mnie słuchy, że jest temat zbiorczy, ale na dobrą sprawę uważam go za niefunkcjonalnego, ponieważ jeśli uzbiera się tego kilka stron, to biorąc pod uwagę zwykłe ludzkie lenistwo, nikomu nie będzie chciało się przerzucać "miliarda" stron, by sprawdzić, czy dana osoba, od której chce się coś kupić należy do "zaufanych" użytkowników, a wtedy .. może pojawić się podwójny żal i płacz, bo np. w temacie zbiorczym ktoś napisał, że "transakcja przebiegła pomyślnie" a druga osoba się nacięła ..

Dlatego biorąc przykład z innych, większych forów i kategorię wiekową, a przede wszystkim to, iż ludzie są różni, chciałabym zaproponować lekką modernizację. Co byście powiedzieli na to, by albo wszystkim użytkownikom, albo tym najbardziej aktywnym, stworzyć dział, w którym każdy komu zależy na sprzedaży więcej niż jednej rzeczy, lub w ogóle komu zależy zakładał sobie tam temat, wpisując swój nick i prosząc osoby, które z nim handlowały o wystawienie opinii albo dobrej, albo złej.

Taki zabieg mógłby pomóc przyszłościowym transakcjom, jak i w uniknięciu oszustw. Sama sprzedałam tu już kilka rzeczy i chciałabym wystawić komentarze do tych transakcji, by ludzie wiedzieli z kim warto robić interesy, a zwyczajnie nie mam tego gdzie zrobić ..

Można by też w tym dziale zamieścić tzw. "Czarną listę" z nickami osób, które próbowały coś komuś wykręcić. Sama znam takich kilka, więc i tą wiedzą z chęcią podzieliłabym się.

Co Wy na to?

Ps. Zastanawiałam się, czy by nie napisać w "działaniu forum" ale .. ostatecznie zamieściłam post tutaj. Proszę o ewentualne przeniesienie, jeśli to konieczne ;).
"Ila, tak po prostu."
Obrazek
ila_214

Postprzez Pat » 10 sty 2014, o 23:41

Pomysł fajny ale trochę bez sensu, forum jest małe, osób które coś sprzedają niewiele...
Dolls... Dolls everywhere...
Pat

Postprzez Mono » 11 sty 2014, o 16:12

Pat napisał(a):Pomysł fajny ale trochę bez sensu, forum jest małe, osób które coś sprzedają niewiele...

Dokładnie.
Mamy wątek, w którym piszemy nie tylko o allegro i sprzedawcach, ale zdarzało się i o użytkownikach forum. Nikt z aktywnych/sprzedających/kupujących tu użytkowników nigdy nie skarżył się, że ten wątek nieuczciwi-sprzedawcy-na-allegro-czarna-lista-t102.html jest niewystarczający, by dokonać na forum uczciwej sprzedaży czy kupna.
Pomysł zostawimy na czasy, kiedy będzie nas więcej na forum ;)
W świecie Barbie
W razie problemów, proszę o kontakt przez FB, dziękuję.

Obrazek Obrazek
Mono
Administrator

Następna strona

Powrót do Uwagi, sugestie, problemy dotyczące funkcjonowania forum