Oryginał a podróbka (recast) - dylematy moralne

Ball-jointed-dolls, lalki z żywicy

Re: Bjd recasty od Luo

Postprzez Mad-Telepath » 5 lut 2017, o 18:21

Przeglądałam dziś inny wątek i kolejny raz naszła mnie taka refleksja: nie pojmuję, skąd się bierze ogromna różnica w ocenie wytwórców i posiadaczy recastów BJD i recastów innych lalek?
Nb. w przypadku tych innych najczęściej używamy brzmiącego mile i nieszkodliwie określenia "klonik"...
Popatrzcie tutaj: http://www.dollsforum.propl.eu/klony-poppy-parker-t4544-75.html
Nie dostrzegam dylematów moralnych, choć Integrity Toys nie zrzekła się praw autorskich do swoich lalek :P
Kłopot z myśleniem polega na tym, że kiedy już się zacznie, niełatwo przestać.
Terry Pratchett

Moi chłopcy: http://madtelepath.blogspot.com/
Mad-Telepath

Postprzez niemiłamonika » 5 lut 2017, o 18:40

Recast a klonik to raczej to samo. Różnica w nazewnictwie i moralności wynika raczej z różnicy miedzy lalkami BJD a tych od IT.
niemiłamonika

Postprzez AnniMani » 5 lut 2017, o 18:45

Ja recasty postrzegamy jako reprodukcje, dlaczego kupienie reprodukcji, kopii mony lisy jest ok, przecież ktoś zarobi na czymś czego nie wymyślił tylko wykonał, też zauważamy że nie robi się rencastow bardzo małych firm (np nigdy nie widziałam recastu lalki od Popovy Sisters) tylko dużych firm jak FL czy Volks. Wiec n przekonuje mnie mówienie "jakbyś się czuła jakby ktoś sprzedawał recast twojej lalki" bo to niemożliwe bo byłaby zbyt niszowa, a gdybym miała firmę jak FL to pewnie miałabym to gdzieś.
Kupiłam recast bo jest dużo tańszy, bo chciałam czysta lalkę by na niej się uczyć faceupu, eksperymentować i dowiedzieć się jak w ogóle taka lalka działa. Nie czuje się złodziejką.
I mam wrażenie jak niemiłamonika że to tylko przez "ekskluzywność" hobby są takie moralne problemy nad tym.
AnniMani

Postprzez Mad-Telepath » 5 lut 2017, o 20:47

Miałam podobne wrażenie, że chodzi o ekskluzywny charakter hobby. Ale Poppy Parker też można zaliczyć do ekskluzywnych, biorąc pod uwagę ceny i dostępność w Polsce. W tym momencie jestem w kropce ;)
Terry Pratchett

Mad-Telepath

Postprzez niemiłamonika » 5 lut 2017, o 21:34

Klonik Poppy nie kosztuje nawet 100zł mimo że oryginał min 500zł+ .Za to recast od 500zl przy oruginale 700?najtańszym? Idąc tym tropem klonik w jakości jest slabszy więc i tańszy stąd różnica w nazewnictwie.
niemiłamonika

Postprzez Only NM » 7 lut 2017, o 04:00

AnniMani napisał(a):Ja recasty postrzegamy jako reprodukcje, dlaczego kupienie reprodukcji, kopii mony lisy jest ok, przecież ktoś zarobi na czymś czego nie wymyślił tylko wykonał, też zauważamy że nie robi się rencastow bardzo małych firm (np nigdy nie widziałam recastu lalki od Popovy Sisters) tylko dużych firm jak FL czy Volks. Wiec n przekonuje mnie mówienie "jakbyś się czuła jakby ktoś sprzedawał recast twojej lalki" bo to niemożliwe bo byłaby zbyt niszowa, a gdybym miała firmę jak FL to pewnie miałabym to gdzieś.
Kupiłam recast bo jest dużo tańszy, bo chciałam czysta lalkę by na niej się uczyć faceupu, eksperymentować i dowiedzieć się jak w ogóle taka lalka działa. Nie czuje się złodziejką.
I mam wrażenie jak niemiłamonika że to tylko przez "ekskluzywność" hobby są takie moralne problemy nad tym.

Reprodukcje? - zupełnie się nie zgadzam, reprodukcja to by była gdyby jakaś firma wypuściła swoja lalkę jeszcze raz, tak jak Barbie na swoje okrągłe rocznice. Myślisz że taki Fairyland jest dużą firmą? A wiesz ilu ludzi tam pracuje? A nawet jeśli jest ich trochę, to czy oni nie zasługują na swoją zapłatę? Wiele firm zaczynało jako jednoosobowi rzeźbiarze, i gdyby wtedy były recasty z pewnością nigdy nie staliby się tym kim teraz są w lalkarstwie, a Luo nie miałby od kogo kraść. Nie robią recastów mało znanych firm, ha, ha, ha... A kojarzysz TriffonyArtwork i lalkę Sphnix, nie to opowiem, artystka sama ją stworzyła - i sprzedawała, ale ktoś chamsko wysłał jej lalkę do rekaściarzy i dziewczyna się załamała w efekcie czego lalek już nie sprzedaje i nie tworzy - a ma wielki talent. Powiem że wtedy to była jej jedyna debiutancka lalka.
Lillycat Cerisedolls - początkowo jeden model lalki, potem rekaściarze się dobrali, na szczęście Lillycat z nimi walczy i robi swoje. Firmy produkujące lalki mają z powodu recastów WIELKIE straty. Osobiście najbardziej boli mnie historia Triffony, a z tego co wiem takich historii, i firm przez to zamkniętych jest więcej.
Uważam że to samolubne nie doceniać czyjejś pracy.
Życie, to nie jest sport dla widzów!
- Dzwonnik z Notre Dame

Jeśli chcesz mnie odwiedzić kliknij TUTAJ
Only NM

Postprzez AnniMani » 7 lut 2017, o 07:24

A więc jestem samolubnym biednym polaczkiem, bo wolę kupić taniej od złodziei. xD
AnniMani

Postprzez Miranda » 7 lut 2017, o 10:12

Jakby co, proszę o spokój. ;)

A dwa - ja tu widzę robotę dla socjologa. Zrobić badania, do jakiego stopnia niekupujacy recastów sa przeciwni podróbkom, ściaganiu z Internetu, itp. Czy to rzeczywiście moralność, a może dwulicowość?
Miranda
Moderator

Postprzez VMarcin » 7 lut 2017, o 11:50

Czytam tak sobie te wasze wpisy i jedno co mi się nasuwa to, że nie różnicie się niczym od kłócących się zwolenników pisu i całej opozycji. Każdy na siłę chce przekonać drugiego kto ma rację i zaczynają się słowa "złodziej", "kradzież", "oszustwo" itd. Tylko jedno pytanie PO CO? Jak ktoś chce kupić sobie podróbkę, recasta, reprodukcję, imitację czy jakkolwiek inaczej by to nazwać, to jest to tylko i wyłącznie tej osoby sprawa, jej kasa, może ją nawet podpalić zapałkami. Skoro sprzedaż tychże lalek jest dozwolona, to nie widzę problemu. Za to widzę WIELKI problem w wywyższaniu się i chęci udowodnienia komuś, że się jest lepszym od kogoś. No więc rozczaruję szanowne towarzystwo, ale nawet jak ktoś ma 20 najdroższych lalek po 10 tysięcy, to nikogo to nie obchodzi, owszem ktoś może zazdrościć, że nie ma tyle pieniędzy, ale to, że kogoś stać na coś więcej nie czyni tej osoby nawet tyćkę lepszą od innych. Tu nie ma konsensusu, bo każdy ma swoje zdanie i już. Moje jest takie: Lalka ma być ładna i guzik mnie obchodzi czy jest zrobiona przez artystę czy amatora rzeźbiarza w garażu, jak ładna i ją chcę, to kupuję i guzik mnie obchodzi czy ma certyfikat, świstek z podpisem, naklejkę czy znak towarowy. To nie nerka tylko przedmiot. Dziękuję i amen. :klaszcze:
VMarcin

Postprzez niemiłamonika » 7 lut 2017, o 15:38

Ile ludzi tyle opinii . Na pytanie zadane byla odp.Nie da się nikogo do niczego namówić. Nie wiem po co na siłę przekonywać....po co polemika?
niemiłamonika

Postprzez Mad-Telepath » 7 lut 2017, o 15:48

Miranda napisał(a):Jakby co, proszę o spokój. ;)

A dwa - ja tu widzę robotę dla socjologa. Zrobić badania, do jakiego stopnia niekupujacy recastów sa przeciwni podróbkom, ściaganiu z Internetu, itp. Czy to rzeczywiście moralność, a może dwulicowość?

Ja będę się upierać przy dwulicowości, dopóki nie zobaczę znaku równości między recastem BJD i "klonikiem" innej lalki. Skoro w pierwszym przypadku mamy do czynienia z kradzieżą, to w drugim - również.

Czytam tak sobie te wasze wpisy i jedno co mi się nasuwa to, że nie różnicie się niczym od kłócących się zwolenników pisu i całej opozycji. Każdy na siłę chce przekonać drugiego kto ma rację i zaczynają się słowa "złodziej", "kradzież", "oszustwo" itd.

Co do mnie, chciałabym tylko zwrócić uwagę na brak konsekwencji - albo oburzajmy się na wszystkie wątki dotyczące podróbek, albo dajmy sobie spokój. Jeśli kasujemy ten, który dotyczy "ekskluzywnych" lalek, a zostawiamy cały dział poświęcony pozostałym, to jest to etycznie niespójne.
Terry Pratchett

Mad-Telepath

Postprzez niemiłamonika » 7 lut 2017, o 16:07

Za chwile sie forum podzieli...po co brniesz? Nazywaj co chcesz i jak chcesz.
niemiłamonika

Postprzez Mad-Telepath » 7 lut 2017, o 16:17

niemiłamonika napisał(a):Za chwile sie forum podzieli...po co brniesz? Nazywaj co chcesz i jak chcesz.

W sumie masz rację. Dzielenie jest bez sensu.
Terry Pratchett

Mad-Telepath

Postprzez Only NM » 8 lut 2017, o 19:44

Zgodzę się że prawda jest jak dupa - każdy ma własną, jednak ściąganie muzyki czy filmu, lub też oglądanie go w sieci nie jest dla mnie żadnym argumentem - to jedynie wymówka, i w przypadku muzyki itp. kupując nowy sprzęt płacimy taki potocznie zwany "podatek od piractwa", więc już tutaj traktuje się nas jako osoby które mogą pobrać coś. Teraz znacznie mniej ludzi korzysta ze ściągania muzyki bo internet zrewolucjonizował tą sferę życia, i większość osób zamiast ściągania woli wejść na YT i wysłuchać/obejrzeć dany teledysk itp. - i jest to całkowicie legalne. To samo dotyczy nowoczesnych telewizorów, oprócz internetu często mają wbudowane aplikacje gdzie można oglądać filmy, za darmo. Ogólnie hejt na recasty wynika z tego że kilka lat temu ludzie odpuścili rekasterom - owszem podróbki były, ale nie zwracały takiej uwagi jak dziś...
Niestety teraz przeglądając jakąkolwiek grupę pro recast mam wrażenie, że te lalki są traktowane zupełnie po taniości - kiczowaty make up, proste ubranie, oczywiście najtańsze i najbrzydsze buty - bo jak ktoś dał 600 zł za lalkę to mu żal wydać kasę żeby ta lalka była ładna...No i mój faworyt MNF (w sumie podróba i myślę że rekasterzy powinni stosować inne nazwy bo koło oryginału, i jego imienia to na tej samej półce nie stało) Chole w tanie - tak jak kiedyś miło było na nich zawiesić oko, tak teraz człowiek nimi rzyga...Mam wrażenie, że recasty niejednokrotnie kupują ludzie którzy pierwszy raz kupują "drogą" lalkę, i w ogóle nie maja wyrobionego gustu - czyli byleby mieć - a nie o to w tym wszystkim chodzi. Sama czekałam 5 lat żeby dojrzeć do zakupu lalki, a wszystkie wymówki "ja nie mam pieniędzy" brzmią żałośnie, bo znam osoby które były młodsze ode mnie i zbierały na BJD rok po roku, dollfiarstwo uczy cierpliwości.
To nie jest tak że mam coś do Was, ale skoro historia o lalce Sphinx na nikim nie zrobiła wrażenia, to jest mi smutno bo to znaczy że nie jesteście wrażliwi na ludzką krzywdę - brak empatii boli najbardziej.
No i najeżdżanie na ludzi z oryginalnymi lalkami, że niby my Wam czegoś zazdrościmy? Czego? Bo na pewno nie dążenia do celu, i wytrwałości by mieć to co się chce.
Życie, to nie jest sport dla widzów!
- Dzwonnik z Notre Dame

Jeśli chcesz mnie odwiedzić kliknij TUTAJ
Only NM

Postprzez azulla » 8 lut 2017, o 22:22

Na mnie zrobiła wrażenie ta historia!!! To przykre kiedy ktoś kradnie owoc twojej ciężkiej pracy i spełnionego marzenia!!! Na hasło recast mam alergię :ban:
Jeśli ktoś już ma parcie na robienie tańszych lalek to niech opracuje swoje a nie kradnie pracę innych bo tak to można wprost określić :no:
Nie wiem tylko po co do tego PiS mieszać :haha: :facepalm:
azulla

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do BJD