Oryginał a podróbka (recast) - dylematy moralne

Ball-jointed-dolls, lalki z żywicy

Re: Bjd recasty od Luo

Postprzez Miranda » 8 lut 2017, o 23:10

@OnlyMN
Muzyka to był tylko przykład. Chodzi w sumie o wszystko, co jest podróbką.
Moim zdaniem jeśli ktoś jest przeciwko recastom, ale kupuje inne podróbki, to coś zgrzyta. Ciekaw na ile, to są rzeczywiście przekonania wewnętrzne, a na ile te wynikające z zamkniętego środowiska.
I w sumie trudno nie patrzeć na recasty przez pryzmat ogólnie chińskiej tendencji do podrabiania wszystkiego.

Only NM napisał(a):A kojarzysz TriffonyArtwork i lalkę Sphnix, nie to opowiem, artystka sama ją stworzyła - i sprzedawała, ale ktoś chamsko wysłał jej lalkę do rekaściarzy i dziewczyna się załamała w efekcie czego lalek już nie sprzedaje i nie tworzy - a ma wielki talent. Powiem że wtedy to była jej jedyna debiutancka lalka.

http://triffonyartwork.com/
Miranda
Moderator

Postprzez Preity » 9 lut 2017, o 09:29

Only NM napisał(a):Mam wrażenie, że recasty niejednokrotnie kupują ludzie którzy pierwszy raz kupują "drogą" lalkę, i w ogóle nie maja wyrobionego gustu - czyli byleby mieć - a nie o to w tym wszystkim chodzi.
To prawda, ale spójrzmy na to też z drugiej strony, że od tego czasami może się przygoda z lalkami zacząć. Nie siedzę w bjd, bardziej interesuję mnie barbiowate, ale na początku dyskusje o klonach był dla mnie totalną abstrakcją - przecież jedno i drugie to lalka i w sumie obie wyglądają podobnie, a na dodatek, te tak zwane klony są o wiele tańsze. Takie było moje myślenie na początku, ale po początkowym ujaraniu lalkami i półrocznej edukacji jak wygląda i działa lakowy świat moje podejście zmieniło się o 180 stopni. Teraz nie wydałabym tak chętnie pieniędzy na klona. Zdecydowanie bardziej wolę poczekać i odłożyć na lalkę, która mnie zachwyciła i naprawdę interesuje. Więc może zamiast ciągle powtarzać jakie złe jest kupowanie recastów, warto zacząć tłumaczyć, dlaczego dużo fajniejsze jest kupowanie oryginałów.
Każdy ma swą przystań,
taki mały port.
I na jawie i we śnie,
musi tylko wierzyć, że dopłynie tam.

Tercet Egzotyczny - Noc w Ekwadorze
Preity

Postprzez azulla » 9 lut 2017, o 23:13

Miranda nie wiem na ile ludzie żyją w zgodzie z samym sobą ale ja mogę z czystym sumieniem napisać, że nigdy nie ściągnęłam "lewej" muzyki ani filmu... Nie kupuję podróbek perfum ani również rzeczy z nieznanego źródła. Może to kwestia wychowania i/lub zawodu, który wymaga ode mnie etyki i profesjonalizmu... Śmieszy mnie na ulicy pańcia z podróbką torebki Korsa... większość fajnych rzeczy jakie mam zawdzięczam oszczędzaniu lub polowaniu na wyprzedażach... Tak samo będzie z żywicą... Jeśli trafi się org z drugiej, trzeciej czy piątej ręki w dobrej cenie to kupię... Recasta NIGDY... Wolę w ogóle nie mieć niż mieć podróbę :mur:
azulla

Postprzez Pat » 9 lut 2017, o 23:40

Wiecie co? Jednego nie zrozumiem. Jaki jest sens ciągłego pisania przy każdej możliwej okazji jakie to recasty są złe? Np, ten temat, pytanie było o jakość lalek od Luo a nie o moralno-filozoficzne rozważania o recastach. Mam z tym cholerny problem, że nawet wątki informacyjne nie mają racji bytu bo zawsze się kończy na "recasty są złe!" lub są usuwane jako niewygodne dla autora tychże bo przecież Prawdziwy Kolekcjoner BiDżejDi nie może nawet pomyśleć o słowie na "r". A argumenty w stylu "posiadacze recastów to bezguścia". Serio? Ale serio? Parafrazując, gust jak dupa, każdy ma swój. A to, czy się komuś lalki podobają czy nie, to tylko i wyłącznie jego problem. Nic mi do tego czy ktoś kupuje swoim lalkom ciuchy za dolara czy pięć milionów. Mam wrażenie, że głównym problem jest fakt, że coraz więcej ludzi w ogóle MA BJD, coraz mniej można się lańsić, prawda? Niczym blogerki modowe i torebki Wittchena w lidlu "wstyd na miasto wyjść w przygotowanym outficie bo plebs markowe torebki dostał!"

Ileż można tłuc ten temat. W kółko to samo...

Czytając posty ludzi o recastach (nie tylko tutaj, właściwie wszędzie) mam ochotę zupełnie się odciąć od tego światka. Recasty były, są i będą. Jesteś przeciw? Nie kupuj.
Dolls... Dolls everywhere...
Pat

Postprzez Balbinka » 10 lut 2017, o 08:31

A ja muszę przyznać, że ta Wasza dyskusja jest jedną z kulturalniejszych jakie ostatnio widzę i chwała Wam za to. Uważam, że na naszym forum powinien być wątek o recastach coś w stylu "recast-legit moralne dylematy właściciela". Właśnie po to, żeby wymieniać myśli, poglądy i INFORMOWAĆ nowe w hobby osoby czym są recasty i z jakimi reakcjami otoczenia można się spotkać. Po to, żeby każdy świadomie dokonywał wyboru. Nie można być niczyim sumieniem, ale można informować.
Fajny był kiedyś wątek Ili (taki przypięty u góry), ale rozumiem powód dla którego został zlikwidowany ;) Dlatego też fajnie by było, żeby z tego wątku o jakości recastów od Luo wydzielić wszystkie Wasze przemyślenia dotyczące moralnych aspektów posiadania lalek legit/recast i utworzyć z tego osobny wątek. Czy szanowne moderatorstwo (Miranda ;) ) może coś z tym zrobić? :)
There is no emotion, there is peace.
There is no ignorance, there is knowledge.
...
Balbinka

Postprzez Miranda » 10 lut 2017, o 15:56

Może i w sumie dobry pomysł, żeby to zrobić. ;) Na dniach się tym zajmę.
Miranda
Moderator

Postprzez Balbinka » 10 lut 2017, o 19:39

Super, bo na prawdę uważam, że warto :)
There is no emotion, there is peace.
There is no ignorance, there is knowledge.
...
Balbinka

Postprzez Justyna » 11 lut 2017, o 21:05

Balbinka napisał(a):Super, bo na prawdę uważam, że warto :)

Też uważam że warto bo przeglądając jakikolwiek wątek o recastach - nawet założony jedynie w celach informacyjnych- tu zapytanie o jakość, przeradza się on w wątek moralizatorski :facepalm: Powracając do tematu wymiocin na temat widoku recastów MNF, to trochę mało kulturalne. :no: Poza tym nie raz widuje na grupach recasty, które są lepiej "odpicowane'" od oryginału. To nie jest reguła że recast siedzi w skarpetce z makijażem, który wygląda jak praca dziecka. Też mam recasta, który wygląda o wiele lepiej niż nie jedna legitka, to zależy od właściciela o nie od tego skąd lalka pochodzi :)
Justyna

Postprzez lwica » 11 lut 2017, o 21:08

No dobra to teraz ja zadam pytanie.Bo po pierwsze znaleźć nie mogę a po drugie nie znam angielskiego a to cudo co tłumaczy to i tak tłumaczy prawie po chińsku,że ja nic nie rozumiem.Czy od Luo można kupić samą główkę bjd dziewczęcą rozmiar 1\4 ? Chciałabym potrenować makijaż a na oryginał po pierwsze mnie nie stać,a po drugie jak spierniczę makijaż to będzie mniejsza strata.
lwica

Postprzez azulla » 11 lut 2017, o 23:09

Miranda przepraszam Cię ale jeszcze dorzucę Ci trochę do wydzielania... obiecuję, że to mój ostatni post przynajmniej w tym dziale... jeśli będzie o dylematach moralnych to chętnie się rozpiszę dalej. Prawda jest taka, że wpadłam w środek dyskusji i zamiast zapoznać się dogłębniej z tematem to poleciałam bokiem. MOJA WINA :pudło:

Pat nie tędy droga... Recasty nie są złe... to ludzie , którzy je tworzą są źli... przynajmniej ja będę się takiej wersji trzymać! Jest popyt-jest podaż i tak to funkcjonuje!!! Prawda jest jednak taka , że im więcej podróbek czy egzemplarzy tym ekskluzywność danego produktu spada... I tak jak ktoś napisał "...ać się chce" jak się widzi ileś tam Chloe - szczerze mówiąc mnie już też choć kiedyś bardzoooo chciałam :wrr:
Jeśli zaś chodzi o plebs z torebkami Wittchena to nie wiem czy Twoim zdaniem uczciwe jest branie od klienta w salonie firmowym 699 zł za torebkę, która w Lidlu kosztuje 279 zł?? Firma sama sobie odbiera prestiż... tyle ode mnie O.o

Pozdrawiam serdecznie...
PEACE AND LOVE
azulla

Postprzez Miranda » 11 lut 2017, o 23:22

@azulla
Przynajmniej cały post jest offtopowy, więc tu łatwiej. Zastanawiam się właśnie, co przenieść, a co zostawić. :D

azulla napisał(a):Prawda jest jednak taka , że im więcej podróbek czy egzemplarzy tym ekskluzywność danego produktu spada... I tak jak ktoś napisał "...ać się chce" jak się widzi ileś tam Chloe - szczerze mówiąc mnie już też choć kiedyś bardzoooo chciałam :wrr:

Czyli co? Jedną z rzeczy, które Cię przyciąga do bjd jest ekskluzywność? Czy to nie ma takiego znaczenia? Jakbyś widziała ileś tam oryginalnych Chloe to też by Ci się zbierało na wymioty, czy masz tylko alergię na recasty?
Miranda
Moderator

Postprzez azulla » 11 lut 2017, o 23:42

Nigdy nie przyciągała mnie ekskluzywność tylko wygląd lalki...ale przyznam się szczerze, że ilość Chloe mnie przytłoczyła i mi się odechciało :facepalm: niezależnie od tego czy org czy recast i tak już nie kupię... Nie chciałabym żebyście źle odebrały to co napisałam... nikogo nie oceniam... potępiam sam proceder jako taki i tyle...
azulla

Postprzez Only NM » 12 lut 2017, o 01:51

Miranda: Nie nie ekskluzywność, bardziej wygląd lalki i poprzez stylizacjo jej unikatowość a w przypadku recastów nie ma unikatowości przynajmniej teraz, owszem kiedyś napotkałam na odpicowanego reasta -ale teraz dla mnie wszystkie wyglądają tak samo, te same fryzury, te same makijaże, podobne ciuchy - owszem zgodzę się ludzie mogą mieć podobny gust, ale jeśli zestawisz recasta MNF wystylizowanego przez ownera recasta, i oryginał który jest wymuskany i wygląda znośnie (nie jak tania podróba Barbie) to zobaczysz różnicę. Po prostu wydaje mi się że przez brak doświadczenia ownerzy recastów nie potrafią dopieszczać swoich lalek, czyli taka jak przyjechała taka siedzi na półce. Z resztą jest tyle tańszych i dobrych firm które robią lalki w podobnej stylistyce do Fairyladowych np: Aquarius doll, Raccoon doll - wystarczy poszukać.
PS: Prosiłabym o zrobienie takiego tematu, większość ludzi posiadających oryginały i sprzedających rękodzieło dla BJD się raczej tego nie podejmie z wiadomych przyczyn.
Życie, to nie jest sport dla widzów!
- Dzwonnik z Notre Dame

Jeśli chcesz mnie odwiedzić kliknij TUTAJ
Only NM

Postprzez Justyna » 12 lut 2017, o 07:22

Only NM chyba zaszyłaś się na jakieś grupie z dziećmi że jesteś zmuszona oglądać tylko takie widoki :rotfl: Powiem tak, kwestię moralności powinno się zostawić ewentualnemu kupującemu o ile wie o co chodzi. Bo największy problem jest w tym że ludzie po prostu nie wiedzą, zobaczą "cudną lalunię" i idą na aliexpres, myśląc że to fabryka BJD. Temat recastów powinien być poruszany ale bez wkładania tam wymiocin, oszustów, złodziei itp, itd. Problemem też są pojawiające się w hobby osoby, które promują i zachwalają podróbki, ze są takie same ino bez papierka a nawet lepsze, że są odlewane w tych samych fabrykach tylko po godzinach a posiadacze oryginałów to bogate głupie snoby, które poniżają posiadaczy recastów. No i koło się zatacza i szczerze mówiąc wątpię że kiedyś zwolennicy z przeciwnikami recastów dogadają. Warto mówić czym jest recast ale nie róbmy z tego nagonki. :)
Justyna

Postprzez Miranda » 12 lut 2017, o 12:05

Only NM napisał(a):PS: Prosiłabym o zrobienie takiego tematu, większość ludzi posiadających oryginały i sprzedających rękodzieło dla BJD się raczej tego nie podejmie z wiadomych przyczyn.

Dlaczego mamy robić coś, czego "większość ludzi posiadających oryginały i sprzedających rękodzieło dla BJD się raczej tego nie podejmie"? Zresztą tu nie chodzi o tworzenie, tylko wydzielenie.
Trzy - większość ludzi nie podejmie się założenia nawet wątku informacyjnego? To powiedz, skąd ludzie wchodzący w hobby mają wiedzieć, co to jest recast i jakich miejsc unikać?
Miranda
Moderator

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do BJD