Rodzaje materiałów - Z czego szyć i jak.

Szyjesz, dziergasz? Pochwal się swoim dziełem!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ila_214
Posty: 139
Rejestracja: 10 maja 2013, 11:48
Lokalizacja: Północ DW.
Kontakt:

Rodzaje materiałów - Z czego szyć i jak.

Post autor: ila_214 »

Witajcie,

przymierzam się do uszycia swojej pierwszej bluzy z kapturem dla mojego lalkowego chłopaka. W związku z tym, chciałabym zapytać z jakich materiałów można uszyć coś takiego ? Do tej pory szyłam raczej hobbystycznie, ale bardzo chciałabym podciągnąć się w szyciu, więc proszę o rady. Zależy mi i to bardzo, by materiały użyte do szycia dla lalek były tymi samymi lub bardzo podobnymi do tych, użytych dla ludzi. (Może to brzmi śmiesznie, ale bardzo mi na tym zależy).

Jeśli to jest pomocne w doborze materiałów, to maszyna z której kożystam to ' Singer 8280'.

W ogóle, chciałabym jeszcze poznać nazwy materiałów, z których można by uszyć:

- legginsy,
- topy (koszulki na ramiączkach),
- T- shirt'y (zwykłe koszulki z krótkim rękawem),
- spodnie dresowe.

Dodatkowo może ktoś podpowie jak to jest z szyciem jeansu ? Czy łatwiej szyje się z lycrą i materiałami jeanso-podobnymi na lalkach ?

I rzecz ostatnia - dla mnie hardcorowa - Jak uszyć spodnie typu 'rurki' ?
"Ila, tak po prostu."
Obrazek

Awatar użytkownika
Arima
Posty: 620
Rejestracja: 02 wrz 2015, 10:43
Kontakt:

Re: Rodzaje materiałów - Z czego szyć i jak.

Post autor: Arima »

Ja maszyny nie posiadam, szyję ręcznie, trochę krzywo, ale liczę, że nabiorę wprawy. :)
Jeśli chodzi o materiały to nie kupuję na metry, ale szperam po lumpach i zwyczajnie tnę ciuchy.
Najlepiej szyje mi się z bawełnianych koszulek, bo najmniej się siepią. Może być też flanela. Sztuczne materiały z elastanem też są OK.
A tu jest ciekawy link: http://rodianangel.deviantart.com/art/H ... -398083133
Jeansu jeszcze nie szyłam, gdzieś tam przewinął mi się filc, lniane płótno, żorżeta i wiskoza.

Awatar użytkownika
ila_214
Posty: 139
Rejestracja: 10 maja 2013, 11:48
Lokalizacja: Północ DW.
Kontakt:

Re: Rodzaje materiałów - Z czego szyć i jak.

Post autor: ila_214 »

Lniane płótno ? To mnie teraz zainspirowałaś ! Czy szyłaś może z niego koszule albo sukienkę ? Jestem bardzo ciekawa jak wygląda na lalce. Jeśli coś uszyjesz, podlinkuje mnie proszę ;).

Też kiedyś tak robiłam, ale szczerze zaczęło mi się 'nie chcieć' po tym, jak zmienilam rozmiar lalek. Jak się okazało, szycie ręczne stało się 'dłubaniną', więc kupiłam maszynę, by zaoszczędzić na czasie a przy tym, podszlifować swoje szycie. Dodatkowo zależało mi na bardziej estetycznym wykończeniu materiału, gdzie z moja 'trzęsawicą dłoni' po prostu sobie z tym nie radziłam.

A jak na ironię, dłubanke z szycia, zamieniłam na jescze większą w perukach, he he ;).

Dziękuję za tutorial, kiedyś widziałam go na DOA, ale było to tyle lat temu, że ho ho .. Postaram się coś wypróbować, w końcu mam dzień wolny.
"Ila, tak po prostu."
Obrazek

niemiłamonika
Posty: 643
Rejestracja: 26 lut 2014, 19:10
Kontakt:

Re: Rodzaje materiałów - Z czego szyć i jak.

Post autor: niemiłamonika »

Oczywiście że łatwej się szyje jeans z lycrą i materiały jeanso-podobne. Są bardziej miękkie, dopasowują się do ciała .No cóż rurki metodą prób i błędów , tudzież zbierania tkaniny na szwach na maxa tak by dało się przecisnąć stopę by je założyć.

Awatar użytkownika
midorigami
Posty: 313
Rejestracja: 30 cze 2016, 14:59
Kontakt:

Re: Rodzaje materiałów - Z czego szyć i jak.

Post autor: midorigami »

Ogólnie materiały dzielą się na :
-tkaniny ( są zrobione na zasadzie splotu włókien i są raczej sztywne)
- dzianiny ( to tak jak sweter są zrobione z małych oczek dzięki czemu się rozciągają )

Więc na bluzę proponuje szukać dzianiny, ogólnie cieńsze tkaniny i dziany są proporcjonalnie lepsze do lalek , tak samo jak ktoś pisał wyżej, jeans jest sztywny więc lepiej poszukać takiego cienkiego. Tylko często te z lycrą nie szczepią się tak ładnie, jeśli Ci na tym zależy (http://www.tkaninysklep.pl/index.php?v=s&pid=035-0046 ten wydaje się dość cienki, chociaż najlepiej odwiedzić samemu jakiś sklep, hurtownie jak milanex czy matex)
Musisz macać i odrzucać raczej większość zbyt grubych materiałów.

legginsy : dzianiny: lama http://www.tkaninysklep.pl/Lama, Lycra , latex - musi się rozciągać.
topy i koszulki: dzianiny z lycrą lub bawełniane
spodnie dresowe: no najlepiej cienki dres czyli znowu nic innego jak dzianina dresowa zwana dresówką.

Co do rurek to szyje się jak zwykłe spodnie tylko zwęża się nogawkę dołem.

kamcia412
Posty: 23
Rejestracja: 09 mar 2016, 19:58
Kontakt:

Re: Rodzaje materiałów - Z czego szyć i jak.

Post autor: kamcia412 »

Ja na rurki wybieram chociaż minimalnie elastyczny materiał. Szyję spodnie (nie koniecznie obcisłe) bez wykańczania góry, Następnie na lewą stronę zakładam na lakę i fastryguję na lace do szerokości jej nogi. Oczywiście zakładając, że noga węższa jest w kolanie i aby weszły przez stopę. ściągam z laki, fastrygę przeszywam na maszynie i obcinam naddatek materiału. Teraz można przystąpić do wykańczania góry spodni. Tym sposobem uszyłam te, które dziś wstawiłam w dziale szycie (jasnoniebieskie) - możesz tam podejrzeć. W tej wersji to akurat kombinezon.
Dres dla Kena szyłam z materiałów z t-shirtów. Tkanina nie może być zbyt gruba na bluzę, bo zamiast bluzy wyjdzie ci kurtka. Tkaniny z ludzkich dresów moim zdaniem się nie nadają, bo za grube. Mój dres wyszedł naprawdę fajny. Jak będę miała chwilkę na sesję to pokażę.

Awatar użytkownika
Only NM
Posty: 1254
Rejestracja: 16 sty 2012, 15:30
Kontakt:

Re: Rodzaje materiałów - Z czego szyć i jak.

Post autor: Only NM »

Moje poprzedniczki powiedziały Ci o materiałach to ja powiem co nieco o przygotowaniu do szycia z dzianiny.
Moje rady: ustaw sobie maszynę na 2mm i dociśnij stopkę. Zmień igłę na 80-tkę - do cieńkich i delikatnych materiałów.
Dzianina się rozciąga co znaczy że jeśli odstępy w szyciu będą duże to kiedy pociągniesz to nitka może się próć.
To w suemie takie podstawy, mam nadzieje że się przydadzą.
Życie, to nie jest sport dla widzów!
- Dzwonnik z Notre Dame

Jeśli chcesz mnie odwiedzić kliknij TUTAJ

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości