Różnorodność w lalkowym świecie

Luźne rozmowy o lalkach
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Miranda
Administrator
Posty: 1676
Rejestracja: 26 lip 2015, 13:07
Kontakt:

Różnorodność w lalkowym świecie

Post autor: Miranda »

Pomysł na temat przyszedł mi, po przeczytaniu dyskusji o lalkach od DBS.
Ok, rozumiem recast - czyli czysta zrzynka.
Ale jak to jest z różnorodnością w świecie lalek? Czy nie wydaje się Wam, że wiele firm idzie na łatwiznę i posiłkuje się kliszami?
Ile było barbiopodobnych klonów? A w świecie lalek bjd? W sklepach większość stylizacji jest bardzo podobna, niezależnie od firmy. Stylistyka fantasy, czy czerpanie ze średniowiecza lub epoki wiktoriańskiej, itp. Trochę wygląda to tak, jakby firmy czerpały od siebie garściami.

Awatar użytkownika
Carmazin
Moderator
Posty: 738
Rejestracja: 10 cze 2015, 20:49
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Różnorodność w lalkowym świecie

Post autor: Carmazin »

Moim zdaniem masz bardzo dużo racji. Hasbro od Mattela, Mattel od Hasbro, z bjd to już w ogóle bywa śmiesznie, bo w niektórych modelach są takie ogromne podobieństwa... Mam wrażenie, że najbardziej się kopiuje takie stylizacje i buźki, które są najłatwiejsze, najłatwiej się sprzedadzą. To daje nam mało różnorodny rynek, albo boomy na konkretne wizje i wyglądy lalek. Na przykład kiedy wychodziły MH mieliśmy boom na lalki zombie księżniczki, kolorowe ciałka od simby i tak dalej. Szczerze, uważam, że jest to trochę nie fair.

Awatar użytkownika
Soihime
Posty: 986
Rejestracja: 31 sie 2015, 22:36
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Różnorodność w lalkowym świecie

Post autor: Soihime »

Mam wrażenie, że to jest pójście na łatwiznę. To co w danej chwili jest modne to kopiujmy póki klient nie będzie rzygał danym tematem.

Awatar użytkownika
barbusia77
Posty: 1892
Rejestracja: 25 wrz 2013, 11:20
Kontakt:

Re: Różnorodność w lalkowym świecie

Post autor: barbusia77 »

Mattel wprowadził reprodukcje modeli z lat 80 tych. Ciekawe kiedy Hasbro to zrobi ;) choć uważam ze ich lalki nie były aż tak „ kultowe” by robić reprodukcje ;)
<3

Awatar użytkownika
Soihime
Posty: 986
Rejestracja: 31 sie 2015, 22:36
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Różnorodność w lalkowym świecie

Post autor: Soihime »

A lalki Hasbro w ogóle się zmieniły od lat 80? Ja mam wrażenie, że utknęli w PRLu.

Awatar użytkownika
Carmazin
Moderator
Posty: 738
Rejestracja: 10 cze 2015, 20:49
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Różnorodność w lalkowym świecie

Post autor: Carmazin »

barbusia77 pisze:
12 lip 2020, 14:21
Mattel wprowadził reprodukcje modeli z lat 80 tych. Ciekawe kiedy Hasbro to zrobi ;) choć uważam ze ich lalki nie były aż tak „ kultowe” by robić reprodukcje ;)
no ostatnio na ig mi się przewinęła reprodukcja Jem and the Holograms, więc kto wie ;)

Awatar użytkownika
Miranda
Administrator
Posty: 1676
Rejestracja: 26 lip 2015, 13:07
Kontakt:

Re: Różnorodność w lalkowym świecie

Post autor: Miranda »

Miło widzieć, że nie tylko ja tak myślę. Wiadomo, że lalki to biznes i każdej firmie zależy, aby zarobić. Tylko wtedy nie ma co roztaczać nimbu wyjątkowości nad bjd, bo się okazuje, że ta wyjątkowość to już gdzieś dawno uciekła.

Awatar użytkownika
Czarnab1
Posty: 1626
Rejestracja: 16 lut 2016, 01:55
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Różnorodność w lalkowym świecie

Post autor: Czarnab1 »

Dla mnie nadal wyjątkowe są lalki fashion doll bjd i zwykłe, w których jestem zakochana bez końca. Duże, małe bez znaczenia.
Niestety z czasem lalki typu bjd będą bardziej "pospolite" (trochę za mocne słowo), ale jest ich coraz więcej ze względu na dostępność programów graficznych i technologii 3D. Ja już się pogubiłam w preorderach, "artystach" i modelach. Według mnie tracą swoją wyjątkowość. Nie miałam okazji trzymać w ręku lalki wydrukowanej, ale już na samych zdjęciach wyglądają jak plastik a nie żywica. Z żywicy wydają się solidniejsze. Może kiedyś zmienię zdanie, jak trafi mi się jedna z nich.
Lalki zaprojektowane w 3D bez wątpienia są piękne, symetryczne, idealne, ale ja lubiłam ich niedoskonałości, bo w rzeczywistości my też tacy jesteśmy.
Szkoda, że utalentowani artyści, którzy dotychczas robili lalki ręcznie, też idą na łatwiznę. Program też trzeba umieć obsługiwać, ale do tego nie potrzeba specjalnego talentu, tylko filmik na YT. A do zrobienia lalki od podstaw z modeliny już tak i za to byłam gotowa zapłacić wyższą cenę. A ceny jednych i drugich są bardzo zbliżone, ponieważ 3D może mieć więcej detali.
Niby powinnam się cieszyć, bo będzie więcej różnorodnych lalek, ale jakoś u mnie jest na odwrót :(

Awatar użytkownika
Miranda
Administrator
Posty: 1676
Rejestracja: 26 lip 2015, 13:07
Kontakt:

Re: Różnorodność w lalkowym świecie

Post autor: Miranda »

Dla mnie każda moja lalka jest wyjątkowa. :D
Nie wiem, nie bawiłam się na poważnie grafiką 3D, ale to też nie jest tylko machnięcie myszką. Choć wiadomo, pewne rzeczy zrobić łatwiej i zatraca się unikatowość. O rzeźbieniu w modelinie też można powiedzieć, że się można nauczyć z filmów na YT.
Mnie ogólnie podoba się, że bjd tracą ze swojej wyjątkowości, niedostępności, itp. Oczywiście, niech sobie będzie haute bjd, pojedyncze egzemplarze, limitowane serie. Z drugiej strony po prostu przy coraz większej powszechności bjd, rośnie rynek playline.

Karo
Posty: 209
Rejestracja: 06 maja 2019, 16:21
Kontakt:

Re: Różnorodność w lalkowym świecie

Post autor: Karo »

Playline w założeniu służą do zabawy, więc wyglądają jak wyglądają. Są niedrogie, więc nikt się nie stara o oryginalność. Playline czy nie, produkt powinien być tak czy tak dobry dla tych, którzy są gotowi wydać pieniądze.
Fakt, w niektórych bjd widać podobieństwo do innych lalek z tej samej dziedziny, ale przynajmniej zawsze ktoś coś doda nowego od siebie. Według mnie to jest normalne, że drogie, unikatowe lalki są pożądane i większość będzie się nimi zachwycać, jak takie zobaczy. Ogólnie bjd nieosiągalnymi bym nie nazwała, każdy jeśli będzie naprawdę chciał, może sobie na taką odłożyć.

Awatar użytkownika
Carmazin
Moderator
Posty: 738
Rejestracja: 10 cze 2015, 20:49
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Różnorodność w lalkowym świecie

Post autor: Carmazin »

Ej, ale muszę obronić druk 3D. Zaczęłam się uczyc programu i szczerze mówiąc jest to naprawdę trudne! A jednocześnie daje ogromne możliwości dla detali i nieskończone opcje do przerabiania modeli. Widziałam kilka lalek drukowanych, które potem były odlewane ze żywicy i moim zdaniem nijak nie ustępują tradycyjnym bjd. Wygląd to kwestia kreatywności.

Awatar użytkownika
Annorelka
Posty: 1195
Rejestracja: 03 sie 2013, 15:30
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Różnorodność w lalkowym świecie

Post autor: Annorelka »

Moim zdaniem lalki playline są teraz bardziej różnorodne niż wcześniej (i mam tu na myśli stylistykę, nie kwestie rasowe itd.) mimo wszystko. Tak, jest kopiowanie pomysłów, ale pod względem skali, rożnych ciałek, stylistyki komiksowej lub bardziej realistycznej, artykulacji.
I jak wszystko ma to swoje plusy i minusy. Jest dużo trudniej wymieniać lalki ubrankami czy butami, co na pewno irytuje dzieci, czy stworzyć spójną grupę z lalek różnych firm na półce.

BJD się nie interesuję, za wysoki próg finansowy, ale dla mnie programy 3D są momentami trudniejsze niż ulepienie czegoś z miliputa czy modeliny. XD

Awatar użytkownika
Miranda
Administrator
Posty: 1676
Rejestracja: 26 lip 2015, 13:07
Kontakt:

Re: Różnorodność w lalkowym świecie

Post autor: Miranda »

Karo pisze:
14 lip 2020, 21:49
Fakt, w niektórych bjd widać podobieństwo do innych lalek z tej samej dziedziny, ale przynajmniej zawsze ktoś coś doda nowego od siebie. Według mnie to jest normalne, że drogie, unikatowe lalki są pożądane i większość będzie się nimi zachwycać, jak takie zobaczy. Ogólnie bjd nieosiągalnymi bym nie nazwała, każdy jeśli będzie naprawdę chciał, może sobie na taką odłożyć.
Wiadomo, że każdy po zakupie jakoś tam stylizuje lalkę po swojemu. Jednak jak widzę u kolejnego producenta kolejną stylizację fantasy różniącą się tylko kolorem sukienki, no to jednak ten mit o oryginalności bjd upada. Po prostu jak wszędzie - są lalki wyjątkowe i są lalki robione "taśmowo". A i w sumie zawsze chodzi o to, żeby zarobić. :D Tylko jedni zarobią "miliony" na kilku egzemplarzach, a inni na tysiącach. :D
A-priori każdą lalkę można kupić, choć dla każdego gdzie indziej będzie przebiegała finansowa granica. Zgadzam się jednak, że wiele bjd i dla polskiego portfela jest spokojnie dostępna.

Awatar użytkownika
Stary_Zgred
Posty: 2607
Rejestracja: 29 gru 2011, 12:58
Kontakt:

Re: Różnorodność w lalkowym świecie

Post autor: Stary_Zgred »

Mnie cieszą bootlegi, szczególnie te małonakładowe w skali 1/6, wyrastające ze świata Barbie. Klonik klonikowi nierówny i zdarzają się wśród nich genialne wypusty, które stają się kultowe. Czasami i z przypadku powstaje coś fajnego :)
Obrazek

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości