Moje zabawy z drukiem 3D

Akcesoria, dodatki
Awatar użytkownika
Roonie
Posty: 32
Rejestracja: 28 paź 2018, 20:24
Kontakt:

Moje zabawy z drukiem 3D

Post autor: Roonie »

Witam! ;)
Zakładam ten wątek by nie spamować w poprzednim, kategorią też bardziej pasuje tutaj niż w dziale "Ogólnie o lalkach".
Ale do rzeczy - druk 3D odkryłam już dawno, od samego początku magiczne urządzenie jakim jest drukarka 3D podbiło moje serducho.
Lalkami interesowałam się już od dawna, ale jakoś nie brałam się za to na poważnie. A w mojej główce zrodziło się pytanie - czy te dwie pasje można połączyć?
Po przeszukaniu internetu okazało się, że owszem - natrafiłam na druk 3D, gdzie głównym filamentem jest żywica, nazywa się to ładnie technologią SLA.
Kombinowałam z lalkami-figurkami, jednak powoli dociera do mnie, że to jednak nie to, czego poszukuję, w końcu podobają mi się ruchome stawy - dlatego postanowiłam stworzyć mini serię własnych BJD, tutaj będę opisywać swoje zmagania w tworzeniu tychże lalek.
Lalki powstaną we współpracy z grafikiem, który projektuje w programie CAD i firmą zajmującą się drukiem 3D (jako iż niestety własnej drukarki SLA nie posiadam, bo są koszmarnie drogie...).
Będą raczej utrzymywać się w klimatach fantastycznych, ale czas pokaże, czy coś z tego wyjdzie.
Niedługo załączę wizualizację 3D główki, oraz samą, pomalowaną głowę. ^^

Awatar użytkownika
Kamelia
Moderator
Posty: 1056
Rejestracja: 08 paź 2015, 23:43
Kontakt:

Re: Moje zabawy z drukiem 3D

Post autor: Kamelia »

Jestem bardzo ciekawa, co tam tworzysz. :) Zwłaszcza, jeśli ma być w klimatach fantasy... :)

Awatar użytkownika
Roonie
Posty: 32
Rejestracja: 28 paź 2018, 20:24
Kontakt:

Re: Moje zabawy z drukiem 3D

Post autor: Roonie »

Lalki będą początkowo tylko w skali 1:3 - może potem pomyślę o czymś mniejszym. ;)
Podpowiem, że pierwsza główka będzie mieć 3 rogi (tak, 3, nie 2) i znamię w kształcie kryształu. Ciałko planuję plus size + ogon.

-- 13 lis 2018, o 19:05 --

Oprócz tego staram się coś pokombinować z ABS'em w temacie lalkowych mebelków i akcesoriów. ;) Święta się zbliżają, więc może czas sprawić sobie własną drukarkę jako prezencik? :hyhy:

Awatar użytkownika
Roonie
Posty: 32
Rejestracja: 28 paź 2018, 20:24
Kontakt:

Re: Moje zabawy z drukiem 3D

Post autor: Roonie »

Nad główką ciągle pracuję, próbuję robić wizualizacje 3D, ale niestety nie mogę znaleźć grafika, który chciałby przerzucić to na projekt w obj/stl :niewiem: A sama tego nie zmajstruję, gdyż program CAD jest koszmarnie drogi (wersja podstawowa jakieś kilka tysięcy zł).

Awatar użytkownika
Soihime
Posty: 986
Rejestracja: 31 sie 2015, 22:36
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moje zabawy z drukiem 3D

Post autor: Soihime »

oo a jesteś w stanie jakieś fotki powstawiać z prac? :D będę obserwować temat.

Awatar użytkownika
Roonie
Posty: 32
Rejestracja: 28 paź 2018, 20:24
Kontakt:

Re: Moje zabawy z drukiem 3D

Post autor: Roonie »

Pewnie powstawiam coś z wizualizacji 3D, jak ją ogarnę (póki co walczę z czołem i nosem...). :)
Główka będzie wyglądać miej więcej tak (taki szybki, nieco krzywy szkic, w rzeczywistości nos i usta będą lepiej wyglądać):
Obrazek
A tak na marginesie to bardzo szanuję za Naruto! ;)

Awatar użytkownika
Arima
Posty: 620
Rejestracja: 02 wrz 2015, 10:43
Kontakt:

Re: Moje zabawy z drukiem 3D

Post autor: Arima »

I ja będę się przyglądać tematowi, bo jestem ciekawa tych główek i całej reszty.
Fajnie byłoby drukować różne akcesoria dla bjd, bo w sklepach nie zawsze można znaleźć w odpowiedniej skali.

Awatar użytkownika
Soihime
Posty: 986
Rejestracja: 31 sie 2015, 22:36
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moje zabawy z drukiem 3D

Post autor: Soihime »

Hmm rysunek zapowiada ciekawą postać :D.

>< dziękuję za komplement. Naruto to jedna z moich ukochanych serii (zaraz po Ao no Exorcist).

Awatar użytkownika
Roonie
Posty: 32
Rejestracja: 28 paź 2018, 20:24
Kontakt:

Re: Moje zabawy z drukiem 3D

Post autor: Roonie »

Dziękuję! ^^
Akcesoria chcę zadedykować lalkom w skali 1/3, 1/4 i 1/6, ale się zobaczy jak to będzie.
Na pierwszy ogień idą krzesełka w skali 1:6/1:4 i skrzydła (tak, zakładane na lalkę skrzydła :rotfl:), raczej dla lalek 1/3.
Co do główki to chyba znalazłam grafika, który podejmie się wykonania pliku do druku, ale nie jest to jeszcze pewne.
>>>PS: Ao no Exorcist też lubię! Rin to życie!

Awatar użytkownika
Kamelia
Moderator
Posty: 1056
Rejestracja: 08 paź 2015, 23:43
Kontakt:

Re: Moje zabawy z drukiem 3D

Post autor: Kamelia »

Akcesoria w skali 1/4 - bardzo, bardzo popieram ten pomysł. :D

Awatar użytkownika
Roonie
Posty: 32
Rejestracja: 28 paź 2018, 20:24
Kontakt:

Re: Moje zabawy z drukiem 3D

Post autor: Roonie »

Miło mi :D A jednak znalazłam dwóch chętnych grafików do zrobienia pliku w stl - ciekawa jestem jak bardzo kapcie mi opadną, gdy zobaczę cenę (co bardzo rozumiem, gdyż modelowanie 3D to czasochłonne i pracochłonne zajęcie) :D

Awatar użytkownika
Ner
Posty: 512
Rejestracja: 25 gru 2013, 18:39
Lokalizacja: mazowieckie
Kontakt:

Re: Moje zabawy z drukiem 3D

Post autor: Ner »

Drukowanie 3d to wielki potencjał nie tylko przy samych lalkach :)
Cieszy mnie, że ktoś się podjął tego tematu w naszych, polskich internetach.
Ciekawa jestem, jak wygląda praktyczne podejście do robienia projektu, np. czy model jest pusty w środku, czy przewidziane są grubości ścianek(np.głowy), otwory na ball-jointy i tak dalej :)

Awatar użytkownika
Roonie
Posty: 32
Rejestracja: 28 paź 2018, 20:24
Kontakt:

Re: Moje zabawy z drukiem 3D

Post autor: Roonie »

Modele będą puste w środku, inaczej może być problem z gumkami. Grubość ścianek to rzecz ważna, bo od tego zależy nie tylko cena druku, ale też wytrzymałość samej lalki - czy się nie połamie przy pierwszej próbie ustawienia ciała. Co do samych plików to już na etapie projektowania i szkicowania zrzutów z 6 stron trzeba uwzględnić wszelkie wymiary, otwory, kulkowe stawy - na ich podstawie powstanie pełnowartościowy model 3D do druku :ok:

-- 16 lis 2018, o 16:07 --

Model 3D główki powinnam mieć do środy :happy:

Awatar użytkownika
Roonie
Posty: 32
Rejestracja: 28 paź 2018, 20:24
Kontakt:

Re: Moje zabawy z drukiem 3D

Post autor: Roonie »

Obrazek
Wizualizacja 3D główki dzięki uprzejmości pewnej firmy. :zakochany: Jeszcze niedokończona

Awatar użytkownika
Roonie
Posty: 32
Rejestracja: 28 paź 2018, 20:24
Kontakt:

Re: Moje zabawy z drukiem 3D

Post autor: Roonie »

Przyznam, że projekt nieco zaniedbałam - ale już niedługo drukujemy i malujemy.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości