witryny i BJD

Dział dla ball jointed dolls, czyli lalek ze stawami kulkowymi, nie tylko z żywicy.
ODPOWIEDZ
łyżka
Posty: 1
Rejestracja: 08 maja 2022, 10:39
Kontakt:

witryny i BJD

Post autor: łyżka »

Niedawno kupiłam używaną lalkę BJD 1/3 i podczas szukania informacji o dbaniu o bjd dowiedziałam się, że żywica żółcieje przez kontakt ze światłem i powietrzem, generalnie jest to proces nieodwracalny można tylko go spowalniać. Zastanawiam się nad zamówieniem lub kupnem gabloty aby móc ochronić lalkę przed kurzem i światłem UV, pytanie tylko czy to naprawdę ma sens i mogę się bez tego obejść? O tyle pytanie jest dla mnie ważne bo to byłby dla mnie koszt 800-900zł, jak nie więcej patrząc na sytuację ekonomiczną Polski.

Dla kontekstu, lalka jest z 2016 roku, a pokój gdzie przebywa ma prawie zawsze zasłonięte okno lekką żaluzją, jednakże w pokoju znajduje się lustro więc mimo ograniczonej ilości światła wchodzącego z okna dużo się rozprasza przez lustro. Wieczorami świeci się lampa na biurku, ale bezpośrednio światło z lampy nie dociera do lalki dzięki regałowi, światło do samej lalki dociera tylko przez światło odbite z lustra.

Awatar użytkownika
Kamelia
Moderator
Posty: 1056
Rejestracja: 08 paź 2015, 23:43
Kontakt:

Re: witryny i BJD

Post autor: Kamelia »

Na temat witryny się nie wypowiem, bo nie mam o tym pojęcia. ;)

Tak, żywica zmienia z czasem kolor. Wszystko zależy od tego, jakie masz do tego podejście. Mi na przykład niespecjalnie to przeszkadza, moje lalki siedzą u mnie na biurku, czasami w pełnym słońcu. Kolor się zmienił, na szczęście poszedł w ładną tonację kości słoniowej, więc wcale nie ujmuje to uroku lalce (wg mnie oczywiście).

Poza tym nie każda żywica zmienia kolor tak samo. Jedna żółknie, inna wręcz zielenieje (to już gorzej), a są takie, które mimo ekspozycji na światło praktycznie nie zmieniają się w ogóle (jedna z moich lalek jest identyczna, jak w chwili zakupu dwa i pół roku temu).

Ale to jest moje podejście. ;)

Awatar użytkownika
Czarnab1
Posty: 1626
Rejestracja: 16 lut 2016, 01:55
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: witryny i BJD

Post autor: Czarnab1 »

Aby uchronić żywicę przed promieniowaniem uv możesz na oknie przykleić folię zatrzymującą do 90% uv lub na szybie witryny, mniejsza powierzchnia i mniejszy koszt.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość