Koszmarne przebarwienia tonnerek

Wszystko o lalkach od Roberta Tonnera.
Awatar użytkownika
Porcelina
Posty: 116
Rejestracja: 03 sty 2012, 23:29
Kontakt:

Koszmarne przebarwienia tonnerek

Post autor: Porcelina »

Niedawno buszując po aukcjach trafiłam na takie zjawisko. Intensywne zmiany koloru na kończynach mocno mnie zdziwiły, bo uważałam że winyl tak się nie przebarwia. Czytałam o odbarwieniach po kontakcie z ciemnymi ubraniami ale coś takiego?
Wolałabym żeby moje lalki nie spotkał taki los, czy ktoś wie czy takie zmiany koloru następują samoczynnie z upływam czasu czy też są czymś spowodowane (czego mam unikać).
Obrazek
Obrazek
Zdjęcia z aukcji.

Awatar użytkownika
DragonLady
Posty: 571
Rejestracja: 05 lut 2016, 17:29
Kontakt:

Re: Koszmarne przebarwienia tonnerek

Post autor: DragonLady »

Też widziałam te aukcje.
Sądzę, że długotrwałym wystawieniem na słońce - to samo będzie się działo z Baśkami, a nawet hasbrowymi Action Manami. Lalka, która długo stała wystawiona na światło słoneczne, pięknie się "opali" ;). Zauważ, że przebarwienia są na częściach, które mogły wystawać spod ubrania. Sama mam kilka starych Barbie z drugiej ręki, które mają podobne przebarwienia, głównie na szyjach i dekolcie.

Awatar użytkownika
Carmazin
Moderator
Posty: 739
Rejestracja: 10 cze 2015, 20:49
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Koszmarne przebarwienia tonnerek

Post autor: Carmazin »

Też myślę, że musiały długo stać na intensywnym świetle słonecznym. jakbym chciała to usunąć, to pewnie próbowałabym sodą oczyszczoną z wybielającą pastą. Na dyńki działa :)

Awatar użytkownika
barbusia77
Posty: 1893
Rejestracja: 25 wrz 2013, 11:20
Kontakt:

Re: Koszmarne przebarwienia tonnerek

Post autor: barbusia77 »

Ja mysle ze to nie wina słońca tylko zostały użyte dwa rodzaje winylu. Moze jeden jest twardy i bardziej narażony na blakniecie z biegiem lat :bezradny: a drugi miękki lub z domieszka jakas by stawy dnie pękały podczas pozowania lalki ( nogi i ręce) stad jest narażony na przebarwienia od ubrań czy butów.
<3

Awatar użytkownika
DragonLady
Posty: 571
Rejestracja: 05 lut 2016, 17:29
Kontakt:

Re: Koszmarne przebarwienia tonnerek

Post autor: DragonLady »

To, że różne rodzaje winylu czy plastiku mogą różnie reagować, to fakt, ale to nie wygląda na przebarwienia od ciuchów. Zdjęcia w aukcjach są kiepskiej jakości, ale duże wyglądały tak jakby jedna strona pożółkła bardziej.
Mam parę Tonnerek nie pierwszej młodości, żadna nie pożółkła, natomiast owszem, załapały przebarwienia od ubrań (nie u mnie akurat, już tak miały). Wygląda to zupełnie inaczej :). Widziałam też aukcje z przebarwioną lalką, gdzie koloru nabrała również na szyi i ramionach, powyżej balowej sukni.

Na żółknięcie spowodowane wiekiem trudno coś poradzić, ale unikając wystawiania lalek na słońce, problem przebarwień od światła ma się z głowy. Długotrwałego wystawiania :).

Awatar użytkownika
Miranda
Administrator
Posty: 1676
Rejestracja: 26 lip 2015, 13:07
Kontakt:

Re: Koszmarne przebarwienia tonnerek

Post autor: Miranda »

Nie wydaje mi się, żeby to było od słońca. Dziwnie te lalki musiałyby być ubrane. Jakby to były promienie słoneczne to pewniej by się przebarwiły ręce i dolna część nóg. Jak dla mnie to było coś nie tak z tworzywem.

Awatar użytkownika
DragonLady
Posty: 571
Rejestracja: 05 lut 2016, 17:29
Kontakt:

Re: Koszmarne przebarwienia tonnerek

Post autor: DragonLady »

Odkryte ręce i część nóg? Przecież to właśnie ściemniało. Cokolwiek bez rękawów i spódnica do kolan lub spodnie/długa suknia spod której wystają stopy. Oczywiście, nie będę się upierać, że koniecznie musiało tak być ;), wnioskuję na podstawie moich doświadczeń z innymi lalkami.

Takich przebarwień na szczęście nie widuje się często ;).
Tak naprawdę, możemy sobie pogdybać, podając możliwe i w miarę prawdopodobne powody. Ja stawiałabym na słońce i pomijając odplamianie, swoje lalki od bezpośrednich promieni słonecznych trzymam w bezpiecznej odległości ;). Na to mogę coś poradzić, na starzenie się tworzywa raczej nie.

Awatar użytkownika
Miranda
Administrator
Posty: 1676
Rejestracja: 26 lip 2015, 13:07
Kontakt:

Re: Koszmarne przebarwienia tonnerek

Post autor: Miranda »

To Ty w tę stronę. :D
Wyszłam z założenia, że jednak pod wpływem słońca to jednak większość tworzyw blaknie, a nie ciemnieje. I dla mnie te przebarwienia za bardzo równe są. Sama obstawiam jednak tworzywo.

Awatar użytkownika
DragonLady
Posty: 571
Rejestracja: 05 lut 2016, 17:29
Kontakt:

Re: Koszmarne przebarwienia tonnerek

Post autor: DragonLady »

No przecie, że w tę stronę ;), pisałam o opalaniu :P.
:rotfl:
Blaknie albo szarzeje - to widziałam na niektórych łbach Mattela z wcześniejszych lat tego wieku, ba, nawet mam takie ogryzki, ale że to wątek o Tośkach, nie będę offtopić ;). Zaciemnienia od promieni słonecznych natomiast widywałam u różnych lalek i wyglądają bardzo podobnie do efektu na tych zdjęciach, stąd moje przypuszczenia. Jeśli kogoś zainteresuje, mogę poszukać i opstrykać jak to wygląda.
Mam Tonnerkę, u której widać różnicę w rodzaju tworzywa elementów nóg, ale nie są to aż tak drastyczne efekty. Ba, widać to dość wyraźnie na zdjęciach z lampą, na żywo, w naturalnym świetle - słabo.

Awatar użytkownika
Porcelina
Posty: 116
Rejestracja: 03 sty 2012, 23:29
Kontakt:

Re: Koszmarne przebarwienia tonnerek

Post autor: Porcelina »

Chętnie obejrzę zdjęcia tych zmian o których piszesz. Przeważnie mam do czynienia z porcelaną która nijak nie reaguję ze słońcem więc żywot innych tworzyw jest dla mnie ciekawostką.

Awatar użytkownika
miumiu
Posty: 175
Rejestracja: 18 lut 2013, 14:33
Kontakt:

Re: Koszmarne przebarwienia tonnerek

Post autor: miumiu »

zgadza sie, na zdjęciach to widac bardzo, realnie praktycznie sie nie rzuca w oczy,
podejrzewam ze te elementy sa wrażliwe na światło, bo moja na ramionach stała sie fioletowa ale widze ze staw kulkowy w srodku jest w oryginalnym kolorze

i na farbowanie ..podejrzewam też. Lepiej wiec nie stawiąc w ostrym świetle dziennym i zabezpieczać przed stykanie sie z ciemnymi tkaninami.

-- 3 maja 2018, o 16:56 --

ps - i ta to są inne rodzaje tworzywa- bardziej plastyczne, u mojej nogi w kostkach sie wygięły od wiązań stojaka,ale nie pękły,jak to sie ma np z tym obrysem ramion przy tułowiu, gdzie tworzywo sie wykrusza,

Awatar użytkownika
DragonLady
Posty: 571
Rejestracja: 05 lut 2016, 17:29
Kontakt:

Re: Koszmarne przebarwienia tonnerek

Post autor: DragonLady »

U moich zdarzyły się przebarwienia od butów lub ciuchów w ciemnych kolorach (czarny, granatowy), ale wywabiłam je na tyle, że nie bardzo jest co fotografować. Przebarwień od światła na Tonnerkach nie mam, natomiast mam lalkę z głową widocznie ciemniejszą niż ciało (oryginalnie, nie hybryda). Na aukcjach też widywałam lalki z takimi różnicami, ale nie mam pojęcia czy to efekt upływu czasu, czy lalki miały tak od nowości.

Przebarwienia od światła, jeśli zwierzchność pozwoli ;), zilustruję fotką nietonnerkową, ale efekt będzie raczej podobny. Wygląda to tak samo na lalkach Barbie, na Tonnerkach, i jak widać na zdjęciu, na hasbrowym Action Manie.
Obrazek
Lalek stał przez długi czas na nasłonecznionej wystawie sklepu, a że miał na sobie ubranie bez rękawów i z wycięciem pod szyją, złapał kolory na odsłoniętych częściach. Widać też, z której strony bardziej padało światło, kolor jest tam mocniejszy. Głowa nie złapała koloru, tak samo "gumowe" dłonie i część ramion - zapewne jest to spowodowane różnym tworzywem. Tył ramion koloru nie zmienił, światło tam nie docierało.
Zlitowałam się ;), kupiłam i od tego czasu więcej nic się z kolorami nie stało, a zaznaczam, to lalka jakoś z lat 90, więc swoje w witrynce ma już odstane. Nie próbowałam tego czyścić, bo mi nie przeszkadzało.
Podbarwionych Barbie nie zdążyłam poszukać, niestety.

Awatar użytkownika
Porcelina
Posty: 116
Rejestracja: 03 sty 2012, 23:29
Kontakt:

Re: Koszmarne przebarwienia tonnerek

Post autor: Porcelina »

DragonLady pisze:U moich zdarzyły się przebarwienia od butów lub ciuchów w ciemnych kolorach (czarny, granatowy), ale wywabiłam je na tyle, że nie bardzo jest co fotografować.
Możesz napisać jak się wywabia takie przebarwienia?

Awatar użytkownika
DragonLady
Posty: 571
Rejestracja: 05 lut 2016, 17:29
Kontakt:

Re: Koszmarne przebarwienia tonnerek

Post autor: DragonLady »

Tak samo jak plamy od długopisu czy pisaków z Barbie - maścią Benzacne i wystawieniem na światło (ja robiłam to zimą, więc z braku słońca i z mojej ciekawości czy zadziała, lalki wystawiały kończyny do lampki. Wystarczyło, chociaż nie naświetlałam ich zbyt długo ;)). Nakładaną kilka razy, w zależności od siły zabrudzenia. Oczywiście może się trafić plama, której maść nie da rady, ale w większości przypadków powinno pomóc, choć może długo potrwać. Jest też metoda z nakładaniem masła, ale tej w ogóle nie próbowałam stosować.
Benzacne bez światła też może zadziałać, ale trwa to dłużej - w wątku o odplamianiu dziewczyny o tym pisały. Wystawienie lalki na kąpiele słoneczne na tak krótki czas nie wpłynie na jej kolor - u mnie wystarczyło kilka razy po parę godzin z nałożoną maścią, jak wspomniałam, bez szału ze światłem ze względu na porę roku.
przebarwienia-na-ciele-lalki-t1416.html <--- tu jest wątek o odplamianiu lalek.

JoannaS
Posty: 832
Rejestracja: 13 maja 2014, 18:30
Kontakt:

Re: Koszmarne przebarwienia tonnerek

Post autor: JoannaS »

Czytałam, że zżółknięcie plastiku spowodowane jest zniszczeniem przez światło plastyfikatorów, podobno można rozjaśnić to wodą utlenioną ale może jeszcze bardziej zwiększyć się kruchość plastiku.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości