Jak zrobić PROSTĄ kanapę dla Barbie - instrukcja

Akcesoria, dodatki
Awatar użytkownika
Mono
Posty: 1954
Rejestracja: 27 gru 2011, 15:43
Kontakt:

Jak zrobić PROSTĄ kanapę dla Barbie - instrukcja

Post autor: Mono »

Poradnik ten zawiera instrukcję, jak zrobić najprostszą na świecie kanapę dla lalek wielkości Barbie. Jeśli chcecie sprawić swoim lalkom wygodny mebel wypoczynkowy, a nie chcecie wydawać pieniędzy lub macie niezbyt rozwinięte umiejętności konstruowania (jak ja) to ten tutorial jest właśnie dla Was!

Do wykonania takiego mebelka potrzebujemy:
* gąbkę o dwóch różnych grubościach - u mnie cienka ma 3 cm, gruba 5 cm
* klej stolarski wikol lub inny, który nie stopi gąbki
* nożyczki, pędzelek do kleju
* materiał na obicie
* wata na wypchanie podłokietników (mogą też być stare rajstopy, albo szmatki pocięte na małe kawałeczki)
* igła i nitka
* miarka
* pudełko czekoladek, cobyśmy mieli dobry humor przy pracy :D
i oczywiście asystę w postaci lalki!

Obrazek

Z gąbki wycinamy prostokąty o odpowiedniej długości, u mnie to 24 cm, taka długość spokojnie pomieści 3 lalki. Szerokość siedziska to 13 cm, wystarczy spokojnie 10 cm, pozostałe 3 to grubość oparcia, które musimy umieścić w siedzeniu, ale o tym niżej. Wysokość oparcia 10 cm.
Zaokrąglamy w miarę równo brzegi.

Obrazek

Teraz czynność wymagająca pewnej dawki precyzji: wycinamy rowek w siedzisku o szerokości gąbki cienkiej. Czyli jak moje oparcie jest grube na 3 cm, to rowek też ma być 3 centymetrowy. Wycinamy mniej więcej do połowy grubości gąbki grubszej. Najlepiej zacząć od przepołowienia grubej, wtedy nie ma ryzyka, że coś nam się za dużo utnie i urwie. Najlepiej to ciąć ostrym nożem, bo nożyczkami raczej nie będzie możliwości.

Obrazek

Wycięcie powinno tworzyć taki schodek, a pozostały cienki kawałek gąbki zachowajmy, być może przyda się później.

Obrazek

Wycięcie i brzeg oparcia smarujemy obficie wikolem. Najlepiej użyć pędzelka do rozprowadzenia kleju. Tylko go potem umyjcie zanim wyschnie, ja nie umyłam i pędzelek jest do wyrzucenia.

Obrazek

Obie gąbki składamy do siebie posmarowaną stroną jak na zdjęciu i stawiamy na grzejnik do wyschnięcia (można dodatkowo obciążyć np. książkami miejsce sklejenia, by bardziej do siebie przylegało, nie będzie ryzyka, że coś nie "załapie").
Klej stolarski schnie bardzo długo, dlatego ze sklejonymi gąbkami trzeba postępować ostrożnie. Po około 1-1,5 godzinie można już delikatnie obszywać kanapę. Całkowity czas schnięcia, kiedy to spoina będzie nie do rozerwania to około 12 godzin.

Obrazek

W czasie gdy klej wysycha, zabieramy się za uszycie obicia. Potrzebujemy do tego kilku kawałków materiału, skrojonych jak na zdjęciu poniżej. Niestety wymiary musicie sobie ustalić sami, bo przez sklejenie mogą się trochę różnić od moich. Ja pomagałam sobie przy wycinaniu szablonami z kartki o takim samym kształcie jak wycięte gąbki, tak jest o wiele łatwiej niż cięcie na oko!

Obrazek
Nie zwracajcie uwagi, że tak krzywo ucięłam niektóre krawędzie, wszystko zszywałam maszyną, więc miałam szansę naprostowania materiału szwem ;)

Z wyciętych kawałków powinno nam wyjść coś takiego:

Obrazek

Wycinamy jeszcze dwa prostokąty, uszyjemy z nich dwa wałeczki wypchane watą, które stworzą podłokietniki.

Obrazek
Obrazek

UWAGA: Jeśli nie chcecie szyć okrągłych podłokietników, z powodzeniem możecie wykorzystać wycięty wcześniej pasek gąbki. Wystarczy go tylko dociąć, obszyć materiałem i gotowe.

Tył kanapy obszyłam białym płótnem tylko dlatego, że szkoda mi było materiału, który użyłam na przód, Wy możecie obszyć tył i dół czym chcecie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatni szew niestety trzeba zrobić na prawej stronie.

Na końcu doszywamy oparcia na ręce. Oczywiście szyjemy od spodu, żeby nie było widać.

Obrazek
Pamiętajcie, że podłokietniki też mają z jednej strony szew na prawej stronie, nie pomylcie się!

I gotowe :)

Obrazek

Obrazek


Jakieś pytania? :D
W świecie Barbie
W razie problemów, proszę o kontakt przez FB, dziękuję.

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
dollbby
Posty: 2001
Rejestracja: 27 gru 2011, 18:54
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jak zrobić PROSTĄ kanapę dla Barbie - instrukcja

Post autor: dollbby »

osz w morde! bombowa!!! ja nie wie czy umiałbym tak zrobic!!! :D:D mysle o styropianie :D ale spróbuje :D superrr!!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Mono
Posty: 1954
Rejestracja: 27 gru 2011, 15:43
Kontakt:

Re: Jak zrobić PROSTĄ kanapę dla Barbie - instrukcja

Post autor: Mono »

Styropian też może być, ewentualnie :D Chyba najczęściej spotykany jest ten grubości 3 cm, więc z powodzeniem jedna warstwa może tworzyć oparcie, a druga - podwójna - siedzisko. Tylko trudniej byłoby z obszyciem, tył musiałby być szyty na prawej stronie, dół na przykład.

Powodzenia dollbby, mam nadzieję, że Ci wyjdzie! :D
W świecie Barbie
W razie problemów, proszę o kontakt przez FB, dziękuję.

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Bomba
Posty: 180
Rejestracja: 29 gru 2011, 22:09
Lokalizacja: Myślęcinek (koło Bydgoszczy)
Kontakt:

Re: Jak zrobić PROSTĄ kanapę dla Barbie - instrukcja

Post autor: Bomba »

Mono, z nieba spadłaś!!! Dziękuję, dziekuję, dziekuję!!! Niech no się tylko ferie zaczną, to taka zrobie ;) I tak na marginesie, uwielbiam Tofifi <3 I twoja Girly ma fajną fryzurkę, niestety moja ma tak skołtunione włosy, ze aż prosi się o SPA, ale ja się boję, ze coś się jej stanie :boisie:
We're all full of lies

http://szalenstwakamy.blogspot.com/ <--- blog lalkowy
http://fotomaniabomba.blogspot.com/ <--- blog nielalkowy, fotograficzny

Awatar użytkownika
Stary_Zgred
Posty: 2607
Rejestracja: 29 gru 2011, 12:58
Kontakt:

Re: Jak zrobić PROSTĄ kanapę dla Barbie - instrukcja

Post autor: Stary_Zgred »

Komponenty podstawowe chyba dałabym radę zrobić, ale obszycie kanapy materiałem mnie przerasta. Muszę złapać jakąś osobę, która dobrze włada igłą, bo praca z materiałem to dla mnie matrix.
Obrazek

Awatar użytkownika
privace
Posty: 2499
Rejestracja: 27 gru 2011, 12:23
Kontakt:

Re: Jak zrobić PROSTĄ kanapę dla Barbie - instrukcja

Post autor: privace »

Najbardziej podoba mi się pomocnica :D
Kurcze, żeby mi się chciało, jak mi się nie chce, moje dziewczyny cierpią na brak siedzisk, a jedyna ich kanapka już ledwie zipie, tak ją eksploatują :zawstydzony:

Awatar użytkownika
Shi4
Posty: 90
Rejestracja: 04 sty 2012, 16:20
Kontakt:

Re: Jak zrobić PROSTĄ kanapę dla Barbie - instrukcja

Post autor: Shi4 »

MONO, A GDZIE KUPOWAŁAŚ TAKĄ RÓŻNEJ GRUBOŚCI GĄBKĘ ?

Awatar użytkownika
Bomba
Posty: 180
Rejestracja: 29 gru 2011, 22:09
Lokalizacja: Myślęcinek (koło Bydgoszczy)
Kontakt:

Re: Jak zrobić PROSTĄ kanapę dla Barbie - instrukcja

Post autor: Bomba »

Mono, w sumie zamiast waty, czy rajstop można kupić jakąś tanią poduszkę wypchaną poliesterem. Takie poduszki można kupić za 3 zł, a są lepsze od waty i rajstop, bo mozna to potem zamoczyć, bez ryzyka "skurczenia się"!! Moja mama używa takiej poduszki do wypychania ręcznie szytych rzeczy, więc jest to sprawdzony sposób ;)
We're all full of lies

http://szalenstwakamy.blogspot.com/ <--- blog lalkowy
http://fotomaniabomba.blogspot.com/ <--- blog nielalkowy, fotograficzny

Awatar użytkownika
BarbieDream
Posty: 1713
Rejestracja: 29 gru 2011, 17:38
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Jak zrobić PROSTĄ kanapę dla Barbie - instrukcja

Post autor: BarbieDream »

Właśnie, ja jak Shi chciałabym zapytać gdzie kupiłaś taką gąbkę?

Awatar użytkownika
Mono
Posty: 1954
Rejestracja: 27 gru 2011, 15:43
Kontakt:

Re: Jak zrobić PROSTĄ kanapę dla Barbie - instrukcja

Post autor: Mono »

Nie kupiłam gąbki, po prostu ją miałam, nie wiem skąd (być może z jakiejś starej sofy).

Bomba, oczywiście, jak kto woli i jak komu wygodnie :)
Jeśli nie znajdziecie takiej gąbki do stworzenia siedziska i oparcia, uszyjcie obicie z materiału i po prostu wypchajcie je czymś. Po zszyciu wszystkich kawałków razem na pewno też wyjdzie świetna kanapa!
W świecie Barbie
W razie problemów, proszę o kontakt przez FB, dziękuję.

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Doll-pashion
Posty: 51
Rejestracja: 29 gru 2011, 19:36
Kontakt:

Re: Jak zrobić PROSTĄ kanapę dla Barbie - instrukcja

Post autor: Doll-pashion »

Boże,toż to super pomysł:D Dwa problemy: nie mam pojęcia skąd wezmę gąbkę oraz nie umiem szyć...a ja to bym zjadła Tofifi....

Awatar użytkownika
persephone
Posty: 96
Rejestracja: 21 sty 2012, 00:40
Kontakt:

Re: Jak zrobić PROSTĄ kanapę dla Barbie - instrukcja

Post autor: persephone »

ja tyl i boki robilam z pudelka tekturowego :> tez bardzo latwy sposob :]
I like being sarcastic

Awatar użytkownika
Shi4
Posty: 90
Rejestracja: 04 sty 2012, 16:20
Kontakt:

Re: Jak zrobić PROSTĄ kanapę dla Barbie - instrukcja

Post autor: Shi4 »

A ja ostatnio poszłam do wspaniałego xD sklepu wszystko po 4 złote i kupiłam takie siedziska na taborety. Pod pokrowcem z materiału ukryło się tyle gąbki że starczy na 2 kanapy, albo na zestaw z fotelami :hyhy:
teraz szukam czegoś fajnego na obicia.
Myślę, że takie gąbki do mycia się też powinny być ok, byle dorwać wystarczająco duże.

Awatar użytkownika
Wilandra
Posty: 32
Rejestracja: 15 lut 2012, 14:43
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jak zrobić PROSTĄ kanapę dla Barbie - instrukcja

Post autor: Wilandra »

Super na prawdę prosto :D
Pozdrawiam serdecznie,
Wilandra's Fashion :)

Awatar użytkownika
Soul
Posty: 258
Rejestracja: 31 mar 2012, 09:07
Kontakt:

Re: Jak zrobić PROSTĄ kanapę dla Barbie - instrukcja

Post autor: Soul »

mono, twoja instrukcja zadziałała na moją wyobraźnię barrrrdzo intensywnie, a oto efekty! Nawet weekendu nie usiedziałam, wykorzystałam każdą chwilę na dziubanie, niestety głównie kosztem snu w nocy, bo za dnia zbyt wiele innych obowiązków. Ta Daaam!

kanapa

Obrazek

Obrazek

fotele

Obrazek

z tyłu mają też ten ozdobny materiał, o:

Obrazek

i cały komplet, z dwiema pufami jeszcze :]

Obrazek

Jak na to patrzę, to chętnie sama bym takie mebelki zobaczyła u siebie w domu, lalki będą mieć ładniej niż ja :hihi: Boki kanapy są jeszcze luzem, skończył mi się klej, do przyklejenia są jeszcze sztywne spody pod mebelki, ale najważniejsze widać :)

Jak wam się podoba? :)

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości