Warunki dla lalki

Dział dla ball jointed dolls, czyli lalek ze stawami kulkowymi, nie tylko z żywicy.
Awatar użytkownika
Yoshimitsu
Posty: 136
Rejestracja: 27 lut 2014, 12:45
Kontakt:

Warunki dla lalki

Post autor: Yoshimitsu »

:D Witam. Proponuję zgromadzić w tym wątku wszystkie informacje dotyczące warunków jakie wypadałoby spełniac aby cieszyć się dobrym stanem naszych żywiczek :> Czego unikać, co zmienić w swoim otoczeniu, gablotka/pudło, optymalny czas kontaktu lalki z ciemnymi ubraniami, upał za oknem itp.
Obrazek

Awatar użytkownika
Arszenikk
Posty: 269
Rejestracja: 19 sty 2014, 13:46
Kontakt:

Re: Warunki dla lalki

Post autor: Arszenikk »

Zawsze jest najlepiej trzymać lalkę z dala od bezpośredniego słońca. Ja mam o tyle wygodnie, że mój chłop siedzi na regale z książkami, a sam regał stoi w cieniu, bo tyłem do okna. Gablotkę oczywiście można zrobić, ale ta sama zasada, żeby słońce się lalek nie czepiało.
Odradzam umieszczanie ich nad kaloryferami, bo bardziej od słońca żywica jest podatna na temperaturę.
Czarne ubrania można bez problemu na lalce trzymać, jeśli: Jest to ciuch przeprany i nie farbuje wody po praniu i jeśli nie jest to Dollfie Dream, które są z winylu i ogólnie to łapią każdy kolor. Ja trzymam ciuchy na lalkach bez większego problemu, jedyne, co się brudzi to blush, ale po zmyciu cleara nie będzie śladu. Przy okazji, psikanie lalki clearem, czy to do blusha właśnie, czy w kwestii ochronnej to dobra opcja dla kogoś, kto się o farbowanie lalki boi =w=
Częściej farbują peruki od ubrań i tutaj fajnie jest mieć jakieś zabezpieczenie. Poza tym, że uchronimy główkę lalki przed niepotrzebnym kolorem to dodatkowa rzecz na łbie sprawi, że peruka będzie się lepiej trzymać. Może być to silikonowy stoper (dla mnie są bardzo niewygodne), biały balon, albo materiałowy stoper, który można zrobić samemu. Ze wszystkich trzech sposobów uważam, że ostatni jest najlepszy, bo w przeciwieństwie do silikonowych stoperów łatwo wchodzi peruka, a trzyma się tak samo mocno.
Dla czystego sumienia można lalkę umyć letnią/ciepłą wodą z mydłem. Tylko ta ciepła w granicach rozsądku.
Czego unikać? Ciemnych/kolorowych lakierów na paznokciach. Nawet, jeśli jesteśmy ostrożni to niechcący możemy po lalce machnąć i uszkodzić tym samym makijaż ciemną kreską na policzku, brodzie, gdziekolwiek.
Na chwilę obecną już mi do łba nic nie przychodzi, ale mam nadzieję, że tyle starczy xD
Oh, you can't help that. Most everyone's mad here.

Awatar użytkownika
Yoshimitsu
Posty: 136
Rejestracja: 27 lut 2014, 12:45
Kontakt:

Re: Warunki dla lalki

Post autor: Yoshimitsu »

Dziękuje:) Bardzo przydatna wiedza:) Droga Arszenikk wykonałaś taki metalowy stoper?:)
Obrazek

Awatar użytkownika
Arszenikk
Posty: 269
Rejestracja: 19 sty 2014, 13:46
Kontakt:

Re: Warunki dla lalki

Post autor: Arszenikk »

Materiałowy, nie metalowy xD
Naciąga się na łeb lalki mocno jakiś materiał, ja użyłam starego prześcieradła i nakładasz na to klej magic/magiczny tak, żeby pokrył dość sporą część głowy. Czekasz, aż wyschnie, powtarzasz 3 razy. Zaznaczasz potem, gdzie chcesz, żeby czepek się kończył i obcinasz. Jak obetniesz to wywijasz i zaschniętym klejem dajesz na głowę lalki. Jeśli chcesz mieć pewność, że się przyklei to możesz delikatnie suszarką machnąć, jak będzie na lalkowym czerepie. Ja zrobiłam tak, że czepek jest tylko na headcup'ie. Tutaj możesz +/- zobaczyć http://i.pinger.pl/pgr67/b0f6c92b0029af34536258bd
klej magic jest używany ogólnie przy bjd, więc nie ma obaw, żeby coś się stało. Trzyma się mocno, a jak chcesz zdjąć to i tak zdejmiesz x)
Oh, you can't help that. Most everyone's mad here.

Awatar użytkownika
Yoshimitsu
Posty: 136
Rejestracja: 27 lut 2014, 12:45
Kontakt:

Re: Warunki dla lalki

Post autor: Yoshimitsu »

oo matko a ja przeczytałam metalowy i za nic nie mogłam inaczej to zrozumieć :pudło: Dzięki za link;) zobaczę;) może uda mi się coś wykombinować
Obrazek

Awatar użytkownika
Arszenikk
Posty: 269
Rejestracja: 19 sty 2014, 13:46
Kontakt:

Re: Warunki dla lalki

Post autor: Arszenikk »

Oh, you can't help that. Most everyone's mad here.

Awatar użytkownika
Yoshimitsu
Posty: 136
Rejestracja: 27 lut 2014, 12:45
Kontakt:

Re: Warunki dla lalki

Post autor: Yoshimitsu »

Niezastąpiona:) O a w czym się wygodnie nosi żywiczkę;)? niby sa te specjalne torby do kupienia
Obrazek

Awatar użytkownika
Arszenikk
Posty: 269
Rejestracja: 19 sty 2014, 13:46
Kontakt:

Re: Warunki dla lalki

Post autor: Arszenikk »

Tsaaa, to temat indywidualny. Ja noszę w kartonie na buty, łeb mu zdjąć muszę, ale styka. Nosiłam też w torbie, również pasowało xD
Zawsze masa folii i poducha, jak da radę. Moja kumpela bierze taką torbę podróżną, jak ma więcej lalek. A druga do swoich msd ma torbę na statyw aparatowy. Ale fajnie by było mieć carrier xD
Oh, you can't help that. Most everyone's mad here.

Awatar użytkownika
Ashley Shell
Posty: 276
Rejestracja: 23 maja 2013, 09:22
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Warunki dla lalki

Post autor: Ashley Shell »

ja nie mam możliwości wystawienia lalki na półki czy do gablotki ... moje lalki zajmują dwie półki w dużej szafie .. jedna leży w karierze owinięta dodatkowo w białą szmatkę a reszta jest zawinięta tylko w jakieś prześcieradła czy poduchy ..jeśli chcesz żeby kolor żywicy był długo jasny lepiej lalki właśnie chować do zimnego i ciemnego miejsca ... nie polecam lalek kłaść koło grzejników ...

Awatar użytkownika
Arszenikk
Posty: 269
Rejestracja: 19 sty 2014, 13:46
Kontakt:

Re: Warunki dla lalki

Post autor: Arszenikk »

Mój nie stoi, mój siedzi. Ja osobiście wychodzę z założenia, że nie po to moja lalka tyle kosztowała, żeby siedziała w pudle, czy na dnie szafy x)
Ja lubię go widzieć, sprawia mi to przyjemność. Ale ja mówię, moje zdanie i mam o tyle łatwiej, że regał z książkami jest w miejscu ciemnym.
Oh, you can't help that. Most everyone's mad here.

Awatar użytkownika
Mad-Telepath
Posty: 755
Rejestracja: 22 sie 2012, 17:15
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Warunki dla lalki

Post autor: Mad-Telepath »

Moi też siedzą i cieszą oko. Pocieszam się, że podobno dollzonowa żywica z wiekiem nabiera szlachetnego odcienia kości słoniowej :D
Kłopot z myśleniem polega na tym, że kiedy już się zacznie, niełatwo przestać.
Terry Pratchett

Moi chłopcy: http://madtelepath.blogspot.com/

Awatar użytkownika
nmin
Posty: 441
Rejestracja: 24 lis 2012, 23:18
Lokalizacja: Watford (UK)
Kontakt:

Re: Warunki dla lalki

Post autor: nmin »

Moje dwie żywice siedzą na tej samej półce, co reszta lalek. Nie wystawiam ich na bezpośrednie działanie słońca, staram się nie trzymać ich długo w ciemnych ubraniach czy butach, ale generalnie nie rozczulam się nad nimi jakoś przesadnie. Kupiłam je po to, żeby cieszyły mnie na co dzień. Ok, tanie to nie było, zwłaszcza tiniaczek, ale bez przesady - lalki nie służą mi do tego, żeby tkwić w gablocie jak w jakimś muzeum.

Dla YOSD mam carrier, który dostałam przy zakupie, ale nie miałam jeszcze okazji go użyć. Tiniaka zdarzyło mi się nosić w torebce w zwykłym hermetycznym woreczku, z buzią w osłonce, i tyle ;)
Dolls Around The Corner [Blog] [Facebook]

Awatar użytkownika
Yoshimitsu
Posty: 136
Rejestracja: 27 lut 2014, 12:45
Kontakt:

Re: Warunki dla lalki

Post autor: Yoshimitsu »

póki nie znajdę odpowiedniej gablotki ze szkłem lala posiedzi sobie dalej w pudle:) wyciągam ją jedynie na codzienny rytuał podziwania^^
Obrazek

Gabi
Posty: 6
Rejestracja: 24 lip 2013, 19:07
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Warunki dla lalki

Post autor: Gabi »

Moja trójka siedzi na swojej pólce. Maja tam zrobione luksusowe mieszkanko :D Lubie maluchy bo nie mam z nimi problemu jeśli chodzi o transport. Puki ma coś w rodzaju etui ale ono jest miękkie jakby wypełnione czymś. Pakuje maluchy do tego i jedziemy w plener. Alicji już nie zabieram wkurzała mnie jej peruka,wiecznie poplątana. :facepalm:

Awatar użytkownika
Lirazel
Posty: 153
Rejestracja: 28 sty 2014, 13:44
Kontakt:

Re: Warunki dla lalki

Post autor: Lirazel »

Yoshimitsu, świetnie, że założyłaś taki temat! Jakiś czas temu sama szukałam informacji na ten temat. Nie każdy nowicjusz zdaje sobie sprawę, że o BJD trzeba dbać w szczególny sposób.
Co do lakieru do paznokci - nie chodzi nawet o to, że można maznąć lalkę nie tam, gdzie trzeba. Z tego co pamiętam lakiery do paznokci mają negatywny wpływ na żywicę.
Nie potrafię sobie w tej chwili przypomnieć szczegółów, ale coś na ten temat czytałam. Jeśli dollfiarze intensywnie go odradzają, to mają powody.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość